Tło

Blog i publikacje

  • CZY UWAŻASZ NA TO, CO I JAK PISZESZ W INTERNECIE?

    Taka sytuacja:

    Pani X- celebrytka publikuje wideo, w którym wygłasza pewne „naukowe” tezy, powołuje się na badania naukowców, które następnie krytykują inni naukowcy.

  • JAK ZWRACAĆ SIĘ DO PRAWNIKA?

    Myślę, że każdego choć raz w życiu czeka spotkanie trzeciego stopnia z prawem i prawnikami.

    Skoro już wiesz, że prawnicy są różni, to pewnie nasunęło Ci się pytanie, jak do kogo się zwracać. Czy są w ogóle jakieś zasady? Czy może do wszystkich można mówić Proszę Pani / Pana?

  • ZROZUMIEĆ PRAWNIKA

    Pani Mecenas, a nie da się tego jakoś prościej wytłumaczyć?

    Takie pytania prawnicy często dostają i są one chyba nieuniknione.

    Mogłabym powiedzieć: „chciałaś/ chciałeś gadać z prawnikiem, to teraz masz za swoje. Taki mamy klimat i prościej się nie da. Koniec kropka”.

  • WYGRANĄ MAMY W KIESZENI

    Często, gdy pojawiają się w mojej kancelarii klienci, pytają mnie: „Pani Mecenas / Proszę Pani / Pani Moniko / Moniko, a jakie mam szanse na wygraną?”

  • PRAWNIK PRAWNIKOWI NIERÓWNY

    Prawnik prawnikowi nierówny.

    Często znajomi zadają mi pytanie, czym się właściwie ci wszyscy prawnicy różnią? Mamy przecież sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, komorników, notariuszy, doradców podatkowych, aplikantów wszelkiej maści i prawników.

  • SPRZEDAŻ PRODUKTÓW CYFROWYCH - CO WARTO WIEDZIEĆ?

    To już ostatni raz, przynajmniej na razie, jak mówię o zmianach w prawach konsumenta, ale…

  • ZACHOWEK CZY ZACHÓWEK?

    Zachowek czy zachówek? Oto jest pytanie.

    Trochę żartem, trochę serio, bo naprawdę w powszechnym obiegu krążą różne konfiguracje tego pojęcia i opowieści dziwnej treści na jego temat. Odpowiedź na tytułowe pytanie oczywiście brzmi: ZACHOWEK.

  • JAKI LOS CZEKA SUPER OKAZJE?

    „A słowo ciałem się stało…”

    Nie, dziś nie będzie o świętach Bożego Narodzenia (choć te już tuż tuż).

    Dziś będzie dalej o zmianach w prawach konsumenta, ponieważ nowelizacja została podpisana przez Prezydenta RP.

  • JAK PROMOWAĆ SIEBIE I SWÓJ SKLEP?

    Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, sprzedajesz towary zmaterializowane (torebki, ciuchy, buty, meble itp.) lub online, poświęć proszę jeszcze kilka swoich bezcennych minut na zgłębienie nadchodzących zmian w prawach konsumentów. Jak już mówiłam ostatnio, zmiany te będą konkretne i w niektórych branżach z pewnością nastąpi niemała rewolucja.

  • CO ZMIENI SIĘ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW SPRZEDAJĄCYCH STACJONARNIE I ONLINE?

    Pozostając jeszcze na chwil kilka w temacie praw konsumenta, chcę Ci dziś opowiedzieć (być może nie tylko dziś), o tym, jakie zmiany w tym zakresie czekają przedsiębiorców. A jest tego trochę…

  • PUŁAPKI PRZY SKŁADANIU REKLAMACJI

    Konsumentom nie może być za dobrze!

    Dziś kilka słów o utrudnieniach, jakie niosą ze sobą nadchodzące nowelizacje.

  • KONIEC ZE SZTUCZNYM OBNIŻANIEM CEN NA BLACK FRIDAY?

    Nadszedł Black Friday, a szał zakupów ogarnia nas już od początku listopada i potrwa aż do samych świąt. A tymczasem szykują się zmiany w prawach konsumenta! Nowelizacja, a właściwie dwie (!) już wkrótce wejdą do porządku prawnego.

  • ZMIANY W WYDAWANIU PASZPORTÓW

    Czy wyrabiałeś sobie kiedykolwiek paszport? Pamiętasz te kolejki i wypełnianie (odręczne!) druczków, głowienie się nad wysokością opłaty i znowu czekaniem w kolejce?

  • CZY KAŻDY PREZENT TO DAROWIZNA?

    Czy każdy prezent przekazany dowolnej osobie zawsze jest darowizną? Czy jak np. Monika będzie chciała dać Piotrowi, w ramach prezentu urodzinowego, drogi zegarek to będzie ok?

  • DAROWIZNA - NOWE STAWKI

    Czy wiesz, że od 13 października 2022 roku obowiązują nowe stawki podatku od spadków i darowizn oraz nowe progi kwot wolnych od podatku wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 października 2022 roku.

  • DZIEDZICZENIE USTAWOWE - CIEKAWOSTKI

    Wiem, że tytuł brzmi trochę abstrakcyjnie, bo jakie to mogą być ciekawostki związane z takim tematem, a jednak.

  • MATEMATYKI PO PRAWNICZEMU JUŻ NA KONIEC

    Obiecuję, że dziś już zakończymy prawniczo- matematyczne wyliczanki.

    Żeby łatwiej było się połapać, zaproszę po raz ostatni do współpracy naszą rodzinkę którą tworzą: Jan (dziadek) i Maria (babcia, żona Jana), Joanna, Mariusz i Adam (dzieci Jana i Marii), Aneta (córka Joanny), Mateusz i Michał (synowie Adama).

  • MATEMATYKI PO PRAWNICZEMU CIĄG DALSZY

    Mam nadzieję, że jesteś gotowy, bo dziś matematyczne wyliczanki vol.2!

    Pomogą nam dziś Kowalscy: Jan (dziadek) i Maria (babcia, żona Jana), Joanna, Mariusz i Adam (dzieci Jana i Marii), Aneta (córka Joanny), Mateusz i Michał (synowie Adama).

  • NOWE STANY QUASI-NADZWYCZAJNE = LEGALNY LOCKDOWN BEZ ODSZKODOWAŃ?

    Rad Alert!

    W ostatnim czasie pojawił się projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, o którym muszę Ci kilka słów powiedzieć. Dlaczego? Ano przede wszystkim dlatego, że jest w tym projekcie trochę punktów, co do których powinna nam się zapalić czerwona lampka.

  • MATEMATYKA PO PRAWNICZEMU

    Dziś ma dla Ciebie nie lada gratkę – nasze prawnicze matematyczne łamigłówki

    Przedstawiam Ci rodzinę Jana (dziadek), Marię (babcia, żona Jana), Joannę i Adama (dzieci Jana i Marii), Anetę (córkę Joanny) i Mateusza oraz Michała (synów Adama).

  • DAROWIZNA - CO? JAK? ILE? DLACZEGO?

    Pewnie kojarzysz nie tak dawną historię wiceministra, który w prezencie ślubnym dostał traktor wart ok. 1,5 mln złotych.

    Czy mógł być to prezent ślubny? Co wiceminister powinien był zrobić z takim prezentem? Komu pod żadnym pozorem nie można dawać lub proponować prezentów o znacznej wartości?

  • ZASADY PRAWA KARNEGO

    Witam Cię ponownie w świecie prawa karnego.

    Jak każda dziedzina wiedzy, prawo karne również ma swoich kilka koronnych zasad.

  • W JAKI SPOSÓB MOŻNA POPEŁNIĆ PRZESTĘPSTWO?

    Witam Cię ponownie w świecie prawa karnego!

    Wiem, że pytanie „W jaki sposób można popełnić przestępstwo?” brzmi przewrotnie, szczególnie, gdy pisze o tym adwokat. I już uprzedzam pytania – nie, to nie będzie poradnik dla młodych przestępców.

  • KATASTROFA EKOLOGICZNA W ODRZE

    Witam Cię ponownie.

    W ostatnim tygodniu wszyscy żyjemy katastrofą ekologiczną, która dzieje się na naszych oczach. Z Odry wciąż wyławiane są kolejne śnięte ryby, przez kilka dni pojawiło się co najmniej kilka możliwych przyczyn tego dramatu i co najmniej kilka możliwych scenariuszy co dalej.

  • WYSTĘPEK, WYKROCZENIE, PRZESTĘPSTWO, CZYN ZABRONIONY, ZBRODNIA - CZY TO WSZYSTKO TO SAMO?

    Witam Cię ponownie i cieszę się, że wciąż tu zaglądasz. Kontynuując wątek prawa karnego – czy masz poczucie, że pojęcia związane z przestępstwami wyglądają podobnie i powodują trochę bałaganu? Trochę tego jest: przestępstwo, zbrodnia, wykroczenie, występek, czyn zabroniony. Czy one wszystkie oznaczają to samo i możesz używać ich zamiennie?

  • DO CZEGO SŁUŻY PRAWO KARNE?

    Witam Cię ponownie w kolejnym tygodniu i kolejnym bloku tematycznym.

    Tym razem będę chciała opowiedzieć Ci trochę o podstawach prawa karnego. Impulsem do tego jest ważna dyskusja na temat bardzo ważnej nowelizacji kodeksu karnego. Abyś może ciut lepiej rozumiał, o co w tej dyskusji chodzi, opowiem Ci o podstawach karnistyki. Nie będę Ci oczywiście narzucać swojego światopoglądu odnośnie do nowelizacji, ale może dzięki wiadomościom ode mnie, wypracujesz sobie swój pogląd na ten temat.

  • WALKA Z DYSKRYMINACJĄ W PRACY

    Witam Cię ponownie! Tak jak obiecałam ostatnio, dziś powiem Ci, co możesz zrobić, jeżeli czujesz, że jesteś ofiarą dyskryminacji w pracy. Najważniejsze jest to, że nie jesteś bezbronny.

  • DYSKRYMINACJA W PRACY - KIEDY WŁĄCZYĆ CZERWONE ŚWIATŁO?

    Dziś będzie o dyskryminacji. Nie wolno nikogo dyskryminować- to jasne. Ale czy wiesz, jak dyskryminację w pracy zdiagnozować?

  • MOBBING - O CO W TYM CHODZI?

    Witam Cię w kolejnym tygodniu!

    Zgłębiając dziś specyfikę prawa pracy chciałam Ci opowiedzieć trochę o mobbingu.

  • EWAKUACJA NA OPEN'ERZE A SIŁA WYŻSZA

    Byliście w tym roku na OPEN'ERZE?

  • ETAT - WADY I ZALETY

    Witam Cię serdecznie! Nadszedł czas na mini- cykl o prawie pracy!

  • INTERCYZA - CZYLI WŁAŚCIWIE CO?

    Intercyza, inaczej majątkowa umowa małżeńska, to kontrakt, który małżonkowie podpisują ustalając między sobą relacje majątkowe.

  • MAŁŻEŃSKIE USTROJE MAJĄTKOWE

    Witam w kolejnym wpisie. Dziś będzie o ustrojach majątkowych w małżeństwie – jakie masz opcje i jakie plusy ma każda z nich.

  • ROZWÓD VADEMECUM

    Witam Cię serdecznie! Ostatnio krótko wyjaśniałam Ci, czym jest separacja. Dziś idziemy krok dalej i bierzemy na tapetę rozwód.

  • SEPARACJA W 10 PUNKTACH

    Kiedy i dla kogo jest separacja? 10 argumentów

    Czym jest separacja? Czy separacja to prosta droga do rozwodu? Dla kogo jest dobra?

  • PRZYJĄĆ SPADEK CZY NIE PRZYJĄĆ - OTO JEST PYTANIE

    Witam Cię w kolejnym tygodniu i kolejnym wpisie.

    Przyjąć spadek czy nie przyjąć? Skąd w ogóle to pytanie?

  • ZACHOWEK - FAKTY I MITY

    Jedni nazywają go zachowkiem, inni zachówkiem. Jedni nie mają pojęcia, do czego to służy, inni na myśl o nim trzęsą się ze strachu.

  • ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - KTO DZIEDZICZY?

    Witam Cię serdecznie. Zgodnie z obietnicą, opowiem Ci dziś o najczęstszych scenariuszach związanych z dziedziczeniem po zmarłej osobie bliskiej. 

  • ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - CO DALEJ?

    Witam Cię serdecznie mimo bardzo trudnego tematu. 

    Chciałabym Ci dziś dać kilka wskazówek, co robić, od czego zacząć, kiedy staniesz twarzą w twarz ze stratą bliskiej osoby. Dla każdego jest to niezwykle trudny czas, wiele osób nie potrafi się pozbierać, więc tym bardziej nie masz wtedy głowy do myślenia, co po kolei zrobić pod kątem formalnym. Przejdziemy przez to razem. W kilku wpisach, prostym językiem, wskażę Ci najważniejsze: dokumenty do skompletowania, kwestie do zweryfikowania oraz czynności do podjęcia.

  • SPOSOBY ZAKWATEROWANIA OBYWATELI UKRAINY W PRYWATNYCH MIESZKANIACH

    Minął już ponad miesiąc od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę. Efektem tych wydarzeń jest ogromna ilość uchodźców, którzy przekraczają granice Polski. Szacuje się, że do naszego kraju przybyło ponad 2,3 mln obywateli z Ukrainy. Polacy poprzez organizację własnych działań codziennie czynią akty pomocy względem uciekających przed wojną Ukraińców, niestety - często na własną rękę i bez wystarczającego wsparcia ze strony Państwa. Bardzo często oprócz świadczenia pomocy w postaci zaopatrywania potrzebujących

    w podstawowe produkty, takie jak jedzenie, ubrania, czy środki czystości, niektórzy przyjmują pod swój dach rodziny zza wschodniej granicy dając im schronienie. O ile dramatyczna sytuacja na Ukrainie to nie czas na to, aby zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami, to warto przyjrzeć się aspektom prawnym wynikającym

    z uczynku dobrej woli społeczeństwa.

  • NAJWAŻNIEJSZE ZAPISY SPECUSTAWY O POMOCY OBYWATELOM UKRAINY

    Doczekaliśmy specustawy, a w niej najważniejsze zapisy dotyczące sytuacji obywateli Ukrainy, którzy schronili się przed wojną w Polsce.

  • WSTRZYMAJ SIĘ Z WNIOSKIEM O STATUS UCHODŹCY

    Oficjalny komunikat ze strony rządowej:

    "Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność."

  • LEGALIZACJA PRACY OBYWATELI UKRAINY W POLSCE

    Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w celu legalnego zatrudnienia obywatela Ukrainy, niezbędnym jest uzyskanie dla niego jeden z niżej wymienionych dokumentów:

  • INFO DOT. MOŻLIWOŚCI WJAZDU DO POLSKI PRZEZ OBYWATELI UKRAINY

    Najważniejsze informacje dla obywateli Ukrainy w sprawie możliwości wjazdu do Polski

  • JAK MOŻEMY POMÓC UKRAINIE?

    Dzisiaj rano wszyscy zostaliśmy zdruzgotani niepokojącymi doniesieniami. Tuż za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Rosja ponownie napadła na Ukrainę z pogwałceniem wszelkich reguł prawa międzynarodowego. Jest nam tym bardziej przykro (użyliśmy chyba najdelikatniejszego słowa), że atak dotyczy nie tylko bezpośrednio naszych sąsiadów, ale i naszych kancelaryjnych współpracowników, klientów i bliskich znajomych.

  • PO JAKIM CZASIE NIE MUSZĘ PŁACIĆ?

    Należy pamiętać, że zgodnie z ogólną zasadą koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

  • IDZIESZ NA STRAJK? ZRÓB SOBIE POWTÓRKĘ Z ZATRZYMANIA!

    Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.

  • PRZEKROCZENIE UPRAWNIEŃ PRZEZ POLICJANTA

    Kiedy Policjant przekracza swoje uprawnienia i jak za to odpowiada?

  • CZY WARTO BRAĆ ŚLUB?

    Liczba rozwodów w Polsce stale wzrasta. Kiedyś rozstanie małżonków było społecznie nieakceptowalne, wstyd było się przyznać do bycia rozwodnikiem. Dziś stało się to normą, szczególnie wśród małżeństw żyjących w mieście. Dlaczego?

  • WSPÓLNOŚĆ MAJĄTKOWA CZY INTERCYZA?

    Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym zawarcie związku małżeńskiego automatycznie oznacza, że dwoje ludzi zaczyna pracować na wspólny majątek. W wielu małżeństwach taki układ bardzo dobrze funkcjonuje, ale nie dla wszystkich będzie się on sprawdzał. Alternatywą w takim przypadku jest właśnie intercyza. Można ją zawrzeć zarówno przed, jak i po ślubie.

  • WNIEŚ SPRZECIW OD NAKAZU ZAPŁATY!

    Niezapłacony rachunek telefoniczny sprzed 11 lat, mandat za brak biletu autobusowego sprzed 6 lat albo dowolny inny dług sprzed wielu lat - jakież jest nasze zdziwienie, gdy nagle, po tak długim czasie, kiedy już dawno zapomnieliśmy o takich powinnościach dostajemy wyrok sądu nakazujący nam zapłatę.

  • PRAWNE GRANICE KRYTYKI

    Ważny temat, szczególnie w świecie, gdzie znaczna część naszego życia toczy się online, a dzięki poczuciu anonimowości Internetowy "hejt" stał się powszechnym zjawiskiem.

    Gdzie więc kończy się dozwolona krytyka, a gdzie zaczyna hejt, za który grozi odpowiedzialność karna? 

  • ZANIM PODPISZESZ, SKONSULTUJ!

    Konieczność konsultowania umów nie wynika z tego, że ktoś może chcieć nas oszukać. Jednak bardzo często podpisywane przez nas umowy zapewniają słabszą ochronę naszych interesów, niż ochrona wynikająca z przepisów prawa.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438