Tło

CZY MACIEJA WĄSIKA NADAL CHRONI IMMUNITET?

CZY MACIEJA WĄSIKA NADAL CHRONI IMMUNITET?

Taka sytuacja:

Jest 2015 rok i afera gruntowa. Oskarżeni w niej i skazani zostają m.in. posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik -> Sąd Rejonowy w Warszawie wydaje wyrok po 3 lata więzienia dla każdego. Oskarżeni od wyroku się odwołują.

Zanim sąd drugiej instancji zajął się sprawą -> posłowie zostają ułaskawieni przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

W czym tkwi problem?

Wyjaśniałam przy okazji wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 20.12.2023 r.

W 2016 r. wyrok Sądu Rejonowego został uchylony, bo przecież zadziałało prawo łaski -> została złożona kasacja przez oskarżycieli posiłkowych.

W 2023 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, że prawo łaski stosuje się tylko wobec osób prawomocnie skazanych, a posłowie takimi osobami jeszcze nie byli, gdy Prezydent korzystał ze swojego uprawnienia -> de jure nie działa wobec nich prawo łaski.

20.12.2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydaje wyrok skazujący panów na 2 lata więzienia dla każdego -> marszałek Sejmu uznaje, że w tej całej sytuacji należy wygasić panom mandaty poselskie, skoro są prawomocnie skazani. Ok. Mamy już co najmniej dwie strony barykady.

To co teraz?

Teraz, z kolei okazało się, że odwołanie Macieja Wąsika od decyzji marszałka Sejmu trafiło do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego, a izba ta uchyliła postanowienie marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu poselskiego Macieja Wąsika.

Czyli?

Czyli Maciej Wąsik ma nadal mandat poselski = ma immunitet = nie może trafić do więzienia zgodnie z wyrokiem Sądu z 20.12.2023 r.

To w czym problem?

Przecież decyzję taką podjął Sąd Najwyższy, a my żyjemy w państwie prawa! Problem tak naprawdę nie leży w decyzji sądu, ale w tym, kto tą decyzję podjął. Izba Kontroli Nadzwyczajnej, to ta problematyczna izba Sądu Najwyższego, obsadzona przez tzw. neosędziów, co do których skuteczności wyrokowania wciąż istnieją duże wątpliwości. Sprawa z tą izbą, jak może kojarzysz, rozbija się nawet o unijne struktury (np. Trybunał Sprawiedliwości), które niejednokrotnie wzywały Polskę do zrobienia porządku z tą izbą i podważały tym samym legalność wydawanych przez nią orzeczeń.

Jak widzisz, bardzo zagmatwana sprawa właśnie skomplikowała się jeszcze bardziej. Aż strach się bać, co będzie dalej!

Tło

Inne artykuły

 • NAKAZ ZAPŁATY DOTYCZĄCY NIEOPŁACONEJ FAKTURY SPRZED 10 LAT! CO ROBIĆ?

  Co można zrobić z takim nakazem zapłaty za fakturę sprzed lat?

 • CZY NAZWANIE ADWOKATA PAPUGĄ GO OBRAŻA?

  - Monika, czy jeżeli ktoś mówi o Tobie, że jesteś papugą, to się za to obrażasz?

  - Raczej nie. Zawodowych prawników tytułuje się rozmaicie: adwokatami, prawnikami, mecenasami, Paniami / Panami, a nawet papugami.

 • CZY ROBIONY "NA ZAMÓWIENIE" PIERŚCIONEK MOŻNA ZWRÓCIĆ?

  Czy podczas składania zamówienia na personalizowaną biżuterię lub robiony na zamówienie mebel zastanawiałeś się „a co będzie, jeżeli mi się nie spodoba”?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438