PRACA ZDALNA PO NOWEMU
Takie mamy czasy, ze większość potencjalnych pracowników szuka pracy w trybie zdalnym, a przynajmniej hybrydowym. Epidemia COVID-19 zmieniła nas, nasze podejście do pracy i czasu, jaki jej poświęcamy.
Nareszcie również nasz ustawodawca stanął twarzą w twarz z tymi zmianami i wprowadził odpowiednie przepisy do kodeksu pracy. Dzięki tym zmianom, możesz zarówno na etapie podpisywania umowy o pracę, jak i w czasie jej trwania, ustalić z pracodawcą zasady oraz wymiar czasu pracy, jaki będziesz wykonywać zdalnie.
ZASADA jest taka, że takie zapisy w umowie wprowadza się na podstawie porozumienia pracodawcy i pracownika.
ALE pracodawca może ocenić, że rodzaj wykonywanych przez Ciebie obowiązków nie nadaje się do wykonywania ich w trybie zdalnym Bezpośrednia obsługa klienta (taka face to face), obsługa sekretariatu, różnego rodzaju prace porządkowe czy usługi świadczone bezpośrednio drugiemu człowiekowi, to te obszary, w których gros pracodawców nie wyobraża sobie „wysłania” pracownika na pracę zdalną.
JEŻELI więc pracodawca oceni, ze rodzaj wykonywanej przez Ciebie pracy nie pozwala na wykonywanie jej w trybie zdalnym, zgody takiej może Ci odmówić.
UWAGA WYJĄTKI! Oczywiście są wyjątki, czyli pewne „uprzywilejowane” przez ustawodawcę grupy pracowników, jak: kobiety w ciąży, rodzice dziecka do 4 roku życia, pracownicy opiekujący się członkiem najbliższej rodziny, osobo z orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzice dziecka z
orzeczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzice dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, potrzebie kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno- wychowawczych. Tym osobom, na ich wniosek praca zdalna się należy, jeżeli ich praca jest
technicznie możliwa do wykonywania w trybie zdalnym.
OKAZJONALNIE możesz wykonywać pracę zdalną na złożony pracodawcy wniosek. Takich dni w roku kalendarzowych jest 24.