Tło

PRACA ZDALNA PO NOWEMU

PRACA ZDALNA PO NOWEMU

Takie mamy czasy, ze większość potencjalnych pracowników szuka pracy w trybie zdalnym, a przynajmniej hybrydowym. Epidemia COVID-19 zmieniła nas, nasze podejście do pracy i czasu, jaki jej poświęcamy.


Nareszcie również nasz ustawodawca stanął twarzą w twarz z tymi zmianami i wprowadził odpowiednie przepisy do kodeksu pracy. Dzięki tym zmianom, możesz zarówno na etapie podpisywania umowy o pracę, jak i w czasie jej trwania, ustalić z pracodawcą zasady oraz wymiar czasu pracy, jaki będziesz wykonywać zdalnie.

ZASADA jest taka, że takie zapisy w umowie wprowadza się na podstawie porozumienia pracodawcy i pracownika.

ALE pracodawca może ocenić, że rodzaj wykonywanych przez Ciebie obowiązków nie nadaje się do wykonywania ich w trybie zdalnym Bezpośrednia obsługa klienta (taka face to face), obsługa sekretariatu, różnego rodzaju prace porządkowe czy usługi świadczone bezpośrednio drugiemu człowiekowi, to te obszary, w których gros pracodawców nie wyobraża sobie „wysłania” pracownika na pracę zdalną.


JEŻELI więc pracodawca oceni, ze rodzaj wykonywanej przez Ciebie pracy nie pozwala na wykonywanie jej w trybie zdalnym, zgody takiej może Ci odmówić.


UWAGA WYJĄTKI! Oczywiście są wyjątki, czyli pewne „uprzywilejowane” przez ustawodawcę grupy pracowników, jak: kobiety w ciąży, rodzice dziecka do 4 roku życia, pracownicy opiekujący się członkiem najbliższej rodziny, osobo z orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzice dziecka z
orzeczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, rodzice dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności, rodzice dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, potrzebie kształcenia specjalnego lub zajęć rewalidacyjno- wychowawczych. Tym osobom, na ich wniosek praca zdalna się należy, jeżeli ich praca jest
technicznie możliwa do wykonywania w trybie zdalnym.

OKAZJONALNIE możesz wykonywać pracę zdalną na złożony pracodawcy wniosek. Takich dni w roku kalendarzowych jest 24.

Tło

Inne artykuły

  • CZY KŁAMSTWO W SĄDZIE JEST DOPUSZCZALNE?

    Odpowiedź na pytanie „Czy w sądzie można kłamać?” jest typowo prawnicza - to zależy.

  • REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA (SIC!) W KATOWICACH OFERUJE PRAWIE PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH ZA ODSTRZELENIE OSWOJONYCH ZWIERZĄT

    Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ) podjęła decyzję, która wywołuje coraz większe oburzenie społeczne. Pomimo licznych głosów sprzeciwu, zarówno ze strony aktywistów, jak i mieszkańców Rybnika i okolic, instytucja zdecydowała się kontynuować przetarg na odłów i uśmiercenie około 200 nutrii.

  • ROZWODZĘ SIĘ, A MĄŻ GROZI, ŻE ZABIERZE MI DZIECI!

    Twój mąż grozi, że odbierze Ci dzieci? Pamiętaj, to nie on decyduje!

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438