ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - KTO DZIEDZICZY?

Witam Cię serdecznie. Zgodnie z obietnicą, opowiem Ci dziś o najczęstszych scenariuszach związanych z dziedziczeniem po zmarłej osobie bliskiej.
Polskie prawo przewiduje dwie opcje dziedziczenia:
🔸 na podstawie ustawy
🔸 na podstawie testamentu
W pierwszej kolejności zastanów się, popytaj osób z najbliższej rodziny lub przyjaciół czy wiedzą, kojarzą, żeby Twój bliski sporządzał testament lub mówił o tym, że go sporządził.
Testamenty mogą mieć różne formy, ale opowiem Ci o tych najczęściej spotykanych. Będą to:
🔸 dokument spisany odręcznie – wówczas musi być spisany W CAŁOŚCI pismem ręcznym, opatrzony datą oraz podpisem osoby go spisującej;
🔸 dokument spisany u notariusza – będzie wtedy spisany w formie aktu notarialnego, znajdziesz w nim wzmiankę o notariuszu, który go sporządził oraz pieczęć tego notariusza;
🔸 wygłoszenie woli wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta/staroście/marszałkowi województwa/sekretarzowi powiatu (lub gminy)/kierownikowi urzędu stanu cywilnego w obecności dwóch świadków – ostatnia wola zostaje spisana w formie protokołu, opatrzona datą oraz podpisami wszystkich uczestników.
Z tego względu często po śmierci osoby bliskiej przegląda się jej rzeczy osobiste (książki, notesy, teczki, szuflady) w poszukiwaniu testamentu. Można również w dowolnej kancelarii notarialnej poprosić o sprawdzenie w Notarialnym Rejestrze Testamentów.
Jeżeli nie możemy odnaleźć testamentu, oznacza to, że będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe i wyższa matematyka.
Po pierwsze musisz ustalić, kim dla Ciebie był zmarły. Jeżeli był to np. dziadek, to w pierwszej kolejności dziedziczyć będzie Twoja babcia i jej dzieci. Dopiero, gdy babci lub któregoś z jej dzieci już nie ma, to po Twoim dziadku będą dziedziczyć kolejni krewni.
Gdy sytuacja się komplikuje, weź kartkę i długopis, odpal na komputerze kodeks cywilny i artykuły od 931 do 940 i powoli próbuj wszystko rozpisać.
Jeżeli jednak Cię to przerośnie zapraszam do kontaktu. Pomogę Ci to jakoś ogarnąć.