Tło

MATEMATYKI PO PRAWNICZEMU CIĄG DALSZY

MATEMATYKI PO PRAWNICZEMU CIĄG DALSZY

Mam nadzieję, że jesteś gotowy, bo dziś matematyczne wyliczanki vol.2!

Pomogą nam dziś Kowalscy: Jan (dziadek) i Maria (babcia, żona Jana), Joanna, Mariusz i Adam (dzieci Jana i Marii), Aneta (córka Joanny), Mateusz i Michał (synowie Adama).

Dzisiejsza druga grupa, dziedziczy z ustawy wtedy, gdy z pierwszej grupy (vide wpis z zeszłego tygodnia) dzieci ani wnuki spadkodawcy nie mogą dziedziczyć.

3…2…1…START!

Level 1:

Umiera Mariusz (bezdzietny), po Mariuszu majątek odziedziczy jego żona Olga oraz rodzice Jan i Maria. Olga odziedziczy jak zwykle ½ spadku, a Janowi i Marii przypadnie po połowie z tej drugiej ½, czyli po ¼ spadku.

CZYLI: spadkodawca nie ma dzieci i/lub wnuków= dziedziczą małżonek (½ spadku) i rodzice (po ¼).

Level 2:

Jeżeli natomiast Mariusz nie miałby żony Olgi, wówczas Jan i Maria odziedziczą po ½ spadku.

CZYLI: spadkodawca nie ma małżonka= spadek dziedziczą rodzice po połowie.

Level 3:

A co jeżeli w sytuacji jak wyżej Mariusz jednak będzie miał żonę, ale jego ojciec Jan zmarłby wcześniej? Wówczas Olga odziedziczy ½, Maria ¼ , a ¼ Jana przypadnie Joannie i Adamowi w częściach równych, czyli po 1/8.

CZYLI: jeżeli śmierci spadkodawcy (bez dzieci i wnuków) nie dożyje jedno z rodziców= drugi rodzic dziedziczy połowę spadku, a rodzeństwo zmarłego odziedziczy połowę, która przypadałaby drugiemu rodzicowi w częściach równych.

Level 4:

Jeżeli teraz weźmiemy sytuację z 3a, ale okaże się, że Adam zmarł przed Mariuszem, to: Oldze przypadnie ½ spadku, Marii ¼ , Joannie 1/8, a Michałowi i Mateuszowi po 1/16 (dziedziczą w częściach równych udział Adama).

CZYLI: jeżeli po spadkodawcy pozostaje małżonek, jeden z rodziców, rodzeństwo oraz dzieci rodzeństwa, które zmarło wcześniej= małżonek dziedziczy ½, rodzic ¼ , cześć drugiego rodzica dzielona jest między rodzeństwo (żyjące i nieżyjące)po równo, część przypadającą temu z rodzeństwa, które zmarło wcześniej, dzieli się między jego dzieci w częściach równych.

Level 5:

A jeżeli okaże się, że najbliższą rodzinę Mariusza w chwili jego śmierci tworzą tylko żona i mama, to Olga i Maria odziedziczą po ½ spadku.

To jeszcze nie koniec…

Tło

Inne artykuły

  • DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK I SWOJE PRAWA MA!

    Ano ma, bo chronią je nie tylko akty prawne statuujące prawa i wolności człowieka, ale również specjalne konwencje i ustawy dedykowane właśnie prawom i wolnościom dzieci.

  • MANDAT OD STRAŻY MIEJSKIEJ ZA JAZDĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ 40 KM/H. CZY TO W OGÓLE LEGALNE?

    Jeżeli jechałaś hulajnogą elektryczną po chodniku i do tego z prędkością ok 30 – 40 km/h, to rzeczywiście straż miejska mogła „wlepić” Ci mandat.

  • CZY MÓJ BYŁY MĄŻ MOŻE NIE ZAJMOWAĆ SIĘ DZIEĆMI SKORO REGULARNIE PŁACI ALIMENTY?

    Z pewnością sąd, orzekając o sprawowaniu przez Was opieki nad dziećmi i wymiarze alimentów, przewidział w jakim wymiarze czasowym były mąż powinien utrzymywać z dziećmi kontakt, a dodatkowo orzekł o wysokości należnych alimentów.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438