UMOWA PRZEDWSTĘPNA SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI - TO MUSISZ WIEDZIEĆ!

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania / domu / działki – podpisywać czy nie? Jakie zasady obowiązują przy podpisywaniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości? Czy coś Ci grozi, jeśli nie będziesz przestrzegać zasad?
Umowa przedwstępna = zobowiązanie do zawarcia umowy przyrzeczonej (docelowej).
Kiedy warto o niej pomyśleć?
Tą umowę dobrze jest zawrzeć wtedy, gdy z jakichś powodów nie możesz od razu kupić lub sprzedać nieruchomości, np. gdy czekasz na kredyt lub masz do wyprostowania jakieś formalności.
W jakiej formie powinna być zawarta?
Dobra wiadomość ® masz kilka opcji: forma ustna, zwykła pisemna lub aktu notarialnego podpisywanego u notariusza. Oczywiście, po coś zostały te formy wymyślone i każda z nich daje Ci coś innego w pakiecie. I tak: zawarcie umowy przedwstępnej w formie pisemnej lub ustnej będzie oczywiście chronić Cię mniej niż akt notarialny. W każdym wypadku, jeżeli nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, możesz dochodzić od drugiej strony odszkodowania. Forma aktu notarialnego daje Ci jednak dodatkowo możliwość przymuszenia przez sąd drugiej strony do zawarcia umowy przyrzeczonej. Czujesz różnicę?
W jakich terminach ją podpisać?
Umowę przedwstępną zawierasz oczywiście po zakończeniu negocjacji, a przed podpisaniem właściwej umowy sprzedaży. Jeśli zawrzesz umowę przedwstępną – masz 1 ROK na zawarcie umowy przyrzeczonej (a przynajmniej wyznaczenie drugiej stronie terminu do jej zawarcia). Dlaczego to tak ważne? Bo po upływie tego magicznego roku tracisz WSZYSTKIE swoje uprawnienia, o których pisałam wyżej.
Czy można dodatkowo zabezpieczyć jej wykonanie?
Tak, możesz wpłacić albo zażądać zadatku. Jest to forma bata, który od zawarcia umowy przyrzeczonej będzie wisiał nad obiema stronami. Jeśli kupujesz ® w przypadku niezawarcia umowy przyrzeczonej ® zadatek przepada. Jeśli sprzedajesz ® w przypadku niezawarcia umowy z Twojej winy ® zwracasz kupującemu podwójny zadatek. W takim wypadku bardzo rekomenduję Ci wydać tych parę złotych na notariusza i odpowiednio, dodatkowo się zabezpieczyć.
W jakich okolicznościach warto ją podpisać?
Warto mieć potwierdzenie, że umowę taką zawarłeś. Może być to kartka papieru, mail lub akt notarialny. Wybór należy do Ciebie.
Z mojej zawodowej perspektywy, największe problemy ZAWSZE stwarzają ustne ustalenia. Dlatego proszę Cię tak jak proszę moich znajomych, po negocjacjach spisuj chociaż notatkę i ją podpisuj z drugą stroną lub pisz maila w ślad za rozmową z podsumowaniem dokonanych ustaleń.