PRZYGOTOWANIE DO ROZPRAWY - 5 WSKAZÓWEK
Czeka Cię pierwsza sprawa w sądzie? A może dostałeś wezwanie do złożenia zeznań jako świadek?
Czy musisz się tego bać? Jak przebiega taka rozprawa? Jak się do niej przygotować?
Mam dla Ciebie kilka uniwersalnych tipów, jak się zachować w sądzie, jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy:
Ubierz się przede wszystkim schludnie. Moim zdaniem taki styl smart casual będzie odpowiedni, szczególnie jeżeli występujesz jako świadek. Jako strona, postaw na ciut więcej elegancji. Nie mówię o ślubnym garniturze czy garsonce, aczkolwiek, jeżeli je wybierzesz, też nie będzie źle. Zdecydowanie porzuć: dresy, rozciągnięte bluzy, dziurawe spodnie, krótkie mini czy intensywne wzory i kolory. Sąd, to nie miejsce na pokaz mody czy własnych walorów urodowych.
2. Przybądź na czas, a nawet chwilę wcześniej
Może uznasz, że to banał, ale jednak to ważne!
Przed wejściem do sądu czeka Cię: kontrolna bramka, jeżeli jest zimno lub mokro, to również znalezienie szatni. Następnie, musisz też namierzyć swoją salę rozpraw. Przynajmniej w sądach w Warszawie, bywa tak, że nie jest to takie proste zadanie.
3. Nie wchodź do sali rozpraw bez wywołania
Każda rozprawa i każde przesłuchanie świadka sygnalizowane jest przez wywołanie. Najczęściej wychodzi wtedy ktoś z sali rozpraw, odczytuje sygnaturę sprawy oraz strony. Wtedy wejdź na salę. Gdy jesteś świadkiem: wchodzisz na salę, sąd sprawdza obecność, wyprasza Cię, a potem wywołuje drugi raz – tym razem po nazwisku.
4. Bądź grzeczny, przywitaj się ze stroną przeciwną
To nie amerykański film, w którym na dzień dobry strony mówią sobie: „Będziesz siedział!” czy „Nie wypłacisz się do końca życia!”. Staraj się trzymać nerwy na wodzy, szczególnie wstrzymaj się z używaniem słów powszechnie używanych za obraźliwe.
5. Nie próbuj przed wejściem na salę nagabywać świadków czy umawiać się z nimi, co mają mówić
Tu muszę znów zaznaczyć, że nasza rzeczywistość, to nie amerykański film! U nas nie pracuje się ze świadkiem przed rozprawą, nie uczy się go, jak ma się zachowywać i co ma mówić. Świadek musi mówić przede wszystkim to, co jest zgodne z prawdą, bo ponosi za to odpowiedzialność.