Tło

PRZYGOTOWANIE DO ROZPRAWY - 5 WSKAZÓWEK

PRZYGOTOWANIE DO ROZPRAWY - 5 WSKAZÓWEK

Czeka Cię pierwsza sprawa w sądzie? A może dostałeś wezwanie do złożenia zeznań jako świadek?

Czy musisz się tego bać? Jak przebiega taka rozprawa? Jak się do niej przygotować?

Mam dla Ciebie kilka uniwersalnych tipów, jak się zachować w sądzie, jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy:

1. Odpowiednio się ubierz

Ubierz się przede wszystkim schludnie. Moim zdaniem taki styl smart casual będzie odpowiedni, szczególnie jeżeli występujesz jako świadek. Jako strona, postaw na ciut więcej elegancji. Nie mówię o ślubnym garniturze czy garsonce, aczkolwiek, jeżeli je wybierzesz, też nie będzie źle. Zdecydowanie porzuć: dresy, rozciągnięte bluzy, dziurawe spodnie, krótkie mini czy intensywne wzory i kolory. Sąd, to nie miejsce na pokaz mody czy własnych walorów urodowych.

2. Przybądź na czas, a nawet chwilę wcześniej

Może uznasz, że to banał, ale jednak to ważne!

Przed wejściem do sądu czeka Cię: kontrolna bramka, jeżeli jest zimno lub mokro, to również znalezienie szatni. Następnie, musisz też namierzyć swoją salę rozpraw. Przynajmniej w sądach w Warszawie, bywa tak, że nie jest to takie proste zadanie.

3. Nie wchodź do sali rozpraw bez wywołania

Każda rozprawa i każde przesłuchanie świadka sygnalizowane jest przez wywołanie. Najczęściej wychodzi wtedy ktoś z sali rozpraw, odczytuje sygnaturę sprawy oraz strony. Wtedy wejdź na salę. Gdy jesteś świadkiem: wchodzisz na salę, sąd sprawdza obecność, wyprasza Cię, a potem wywołuje drugi raz – tym razem po nazwisku.

4. Bądź grzeczny, przywitaj się ze stroną przeciwną

To nie amerykański film, w którym na dzień dobry strony mówią sobie: „Będziesz siedział!” czy „Nie wypłacisz się do końca życia!”. Staraj się trzymać nerwy na wodzy, szczególnie wstrzymaj się z używaniem słów powszechnie używanych za obraźliwe.

5. Nie próbuj przed wejściem na salę nagabywać świadków czy umawiać się z nimi, co mają mówić

Tu muszę znów zaznaczyć, że nasza rzeczywistość, to nie amerykański film! U nas nie pracuje się ze świadkiem przed rozprawą, nie uczy się go, jak ma się zachowywać i co ma mówić. Świadek musi mówić przede wszystkim to, co jest zgodne z prawdą, bo ponosi za to odpowiedzialność.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438