MATEMATYKA PO PRAWNICZEMU

Dziś ma dla Ciebie nie lada gratkę – nasze prawnicze matematyczne łamigłówki
Przedstawiam Ci rodzinę Jana (dziadek), Marię (babcia, żona Jana), Joannę i Adama (dzieci Jana i Marii), Anetę (córkę Joanny) i Mateusza oraz Michała (synów Adama).
Na razie tylu członków rodziny nam wystarczy.
My prawnicy w matematykę bawimy się wtedy, gdy zmarły nie zostawi testamentu lub, gdy żadna z osób wymienionych w jego testamencie, nie może lub nie chce dziedziczyć.
I teraz tak:
Level 1: umiera Jan.
W pierwszej kolejności po Janie dziedziczyć będzie Maria i Joanna z Adamem. Marii, Joannie i Adamowi przypadną wówczas równe części spadku, czyli po 1/3.
Zasada jest więc taka, że w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek zmarłego i ich wspólne dzieci w częściach równych, chyba że dzieci jest więcej, to małżonek nie może odziedziczyć mniej niż ¼ spadku.
Level 2: umiera Jan, ale kilka lat przed Janem zmarł Adam.
W tej sytuacji po Janie będzie dziedziczyła Maria jako żona, Joanna, jako córka oraz Mateusz i Michał, którzy będą dziedziczyć „część” Adama. Czyli Maria oraz Joanna znów odziedziczą po 1/3 spadku, tak jak w powyższym przykładzie. Mateuszowi i Michałowi do podziału przypadnie to, co odziedziczyłby Adam, czyli 1/3 spadku podzielone na 2 osoby, czyli każdy z nich odziedziczy po ½ z 1/3, czyli po 1/6 spadku.
Zasada jest więc taka, że jeżeli przed śmiercią spadkodawcy zmarło jego dziecko, to dziedziczyć będą po tym dziecku jego dzieci. Czyli w takiej sytuacji do dziedziczenia będą przystępować: małżonek spadkodawcy, dzieci spadkodawcy oraz wnuki spadkodawcy (przy czym wnuki będą dziedziczyć tą część spadku, jaka przypadłaby ich rodzicowi).
Wiem, że robi się to już ciut skomplikowane, a dopiero zakończyliśmy 2. poziom wtajemniczenia.
I tu jeszcze ważna rzecz!
Przy dziedziczeniu ustawowym zawsze będziesz mieć do czynienia z dziedziczeniem ułamkowej części. Zawsze będzie to tylko udział w całości, a nigdy w wyniku dziedziczenia ustawowego nie przypadnie Ci konkretny przedmiot uchodzący w skład spadku!
Ciąg dalszy nastąpi…