Tło

MATEMATYKA PO PRAWNICZEMU

MATEMATYKA PO PRAWNICZEMU

Dziś ma dla Ciebie nie lada gratkę – nasze prawnicze matematyczne łamigłówki

Przedstawiam Ci rodzinę Jana (dziadek), Marię (babcia, żona Jana), Joannę i Adama (dzieci Jana i Marii), Anetę (córkę Joanny) i Mateusza oraz Michała (synów Adama).

Na razie tylu członków rodziny nam wystarczy.

My prawnicy w matematykę bawimy się wtedy, gdy zmarły nie zostawi testamentu lub, gdy żadna z osób wymienionych w jego testamencie, nie może lub nie chce dziedziczyć.

I teraz tak:

Level 1: umiera Jan.

W pierwszej kolejności po Janie dziedziczyć będzie Maria i Joanna z Adamem. Marii, Joannie i Adamowi przypadną wówczas równe części spadku, czyli po 1/3.

Zasada jest więc taka, że w pierwszej kolejności dziedziczy małżonek zmarłego i ich wspólne dzieci w częściach równych, chyba że dzieci jest więcej, to małżonek nie może odziedziczyć mniej niż ¼ spadku.

Level 2: umiera Jan, ale kilka lat przed Janem zmarł Adam.

W tej sytuacji po Janie będzie dziedziczyła Maria jako żona, Joanna, jako córka oraz Mateusz i Michał, którzy będą dziedziczyć „część” Adama. Czyli Maria oraz Joanna znów odziedziczą po 1/3 spadku, tak jak w powyższym przykładzie. Mateuszowi i Michałowi do podziału przypadnie to, co odziedziczyłby Adam, czyli 1/3 spadku podzielone na 2 osoby, czyli każdy z nich odziedziczy po ½ z 1/3, czyli po 1/6 spadku.

Zasada jest więc taka, że jeżeli przed śmiercią spadkodawcy zmarło jego dziecko, to dziedziczyć będą po tym dziecku jego dzieci. Czyli w takiej sytuacji do dziedziczenia będą przystępować: małżonek spadkodawcy, dzieci spadkodawcy oraz wnuki spadkodawcy (przy czym wnuki będą dziedziczyć tą część spadku, jaka przypadłaby ich rodzicowi).

Wiem, że robi się to już ciut skomplikowane, a dopiero zakończyliśmy 2. poziom wtajemniczenia.

I tu jeszcze ważna rzecz!

Przy dziedziczeniu ustawowym zawsze będziesz mieć do czynienia z dziedziczeniem ułamkowej części. Zawsze będzie to tylko udział w całości, a nigdy w wyniku dziedziczenia ustawowego nie przypadnie Ci konkretny przedmiot uchodzący w skład spadku!

Ciąg dalszy nastąpi…

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438