Tło

DYSKRYMINACJA W PRACY - KIEDY WŁĄCZYĆ CZERWONE ŚWIATŁO?

DYSKRYMINACJA W PRACY - KIEDY WŁĄCZYĆ CZERWONE ŚWIATŁO?

Witam Cię ponownie i cieszę się, że zaglądasz na moją stronę!

Dziś będzie o dyskryminacji. Nie wolno nikogo dyskryminować- to jasne. Ale czy wiesz, jak dyskryminację w pracy zdiagnozować?

Poznaj pracowników: Annę, Marię i Weronikę oraz Łukasza, Dawida i Adama oraz ich pracodawcę Janusza. Wszyscy pracownicy studiowali razem na jednym wydziale, znają język angielski na poziomie B2, mają podobny staż pracy i takie samo stanowisko w jednym zespole. Wszyscy pracują ramię w ramię, mają te same obowiązki.

Przede wszystkim: wszyscy pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Dyskryminacja może przybierać dwie podstawowe postaci: bezpośrednią i pośrednią.

Bezpośrednia – jawnie gorsze traktowanie pracownika ze względu na…

Łukasz, Dawid i Adam za swoją pracę otrzymują po 4500 zł i min. raz w roku jeżdżą na atrakcyjne szkolenia, kursy i konferencje. Anna, Maria i Weronika za swoją pracę zarabiają po 4000 zł i tyle.

Kryterium dyskryminacji mogą być w szczególności: płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Pośrednia – jest subtelniejsza, trudniejsza do zdiagnozowania i udowodnienia, to zachowania pozornie neutralne. Na przykład:

🔸 Janusz rozmawia z pracownikami na temat ich planów rodzinnych i awansuje tylko Annę, Adama i Dawida, którzy nie mają i nie planują dzieci.

🔸 Janusz przyznaje premie roczne. Maria oraz Łukasz, którzy są starsi od reszty zespołu o 7-9 lat, dostają o 1000 zł niższą premię.

🔸 Janusz, czynny działacz partii konserwatywnej X, ucina sobie z pracownikami pogawędki. Tydzień później zwalnia Weronikę i Marię o skrajnie liberalny światopoglądzie i popierające partię Y.

Skoro już masz pojęcie, czym może przejawiać się dyskryminacja, za tydzień powiem Ci czy możesz z nią jakoś walczyć. Do zobaczenia!

Tło

Inne artykuły

 • WALKA Z DYSKRYMINACJĄ W PRACY

  Witam Cię ponownie! Tak jak obiecałam ostatnio, dziś powiem Ci, co możesz zrobić, jeżeli czujesz, że jesteś ofiarą dyskryminacji w pracy. Najważniejsze jest to, że nie jesteś bezbronny.

 • MOBBING - O CO W TYM CHODZI?

  Witam Cię w kolejnym tygodniu!

  Zgłębiając dziś specyfikę prawa pracy chciałam Ci opowiedzieć trochę o mobbingu.

 • EWAKUACJA NA OPEN'ERZE A SIŁA WYŻSZA

  Byliście w tym roku na OPEN'ERZE?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438