JAK ZWRACAĆ SIĘ DO PRAWNIKA?

Myślę, że każdego choć raz w życiu czeka spotkanie trzeciego stopnia z prawem i prawnikami.
Skoro już wiesz, że prawnicy są różni, to pewnie nasunęło Ci się pytanie, jak do kogo się zwracać. Czy są w ogóle jakieś zasady? Czy może do wszystkich można mówić Proszę Pani / Pana?
Zacznijmy od tego, że są prawnicy (nazwijmy ich) „komercyjni”, którzy pracują z klientem, jak adwokat, radca prawny czy notariusz. Oczywiście klient może być zarówno Janem Kowalskim, przedsiębiorcą Janem Kowalskim, spółką Kowalski i syn Sp. z o.o. jak i jednostką / organem samorządowym / rządowym.
Są też prawnicy, którzy reprezentują wymiar sprawiedliwości, czyli sędziowie i prokuratorzy.
To po kolei:
➢ Jeżeli jesteś w sądzie, na sali sądowej, jako strona sporu lub świadek, do sędzi / sędziego zwracasz się „Wysoki Sądzie”. Absolutnie nie mówi się „Proszę Pani” czy „Proszę Pana”! Oczywiście, podkreślam jeszcze raz, że taki zwrot obowiązuje na sali sądowej.
➢ Jeśli w sądzie, na sali sądowej, zwracasz się do prokuratora, mówisz Pani Prokurator / Panie Prokuratorze. Proste!
➢ Do adwokata przyjęło się mówić „Pani Mecenas / Panie Mecenasie”. Oczywiście nikt Ci głowy nie urwie, jeżeli powiesz „Proszę Pani / Pana”, choć tradycjonaliści mogą poczuć się tym urażeni lub rozbawieni. Osobiście lubię prosty język komunikacji i nie jestem jakoś mega przywiązana do tytułowania mnie „Panią Mecenas”. Mogę być „Proszę Panią” czy „Panią Moniką” i nie mam z tym żadnego problemu.
➢ Z radcą prawnym jest podobnie jak z adwokatem. Również właściwym zwrotem grzecznościowym jest „Pani Mecenas / Panie Mecenasie”. Pewnie jest wielu radców, którzy mają w tym zakresie podobne podejście jak ja, więc możesz trafić na kogoś, kto również nie jest mocno przywiązany do „mecenasowania”.
➢ Jeśli chcesz np. podpisać umowę sprzedaży nieruchomości (ZAWSZE! ma ona formę aktu notarialnego), to będziesz musiał iść do kancelarii notarialnej. Oczywiście do notariusza można zwracać się „Pani Notariusz / Panie Notariuszu”, ale przyznasz, że nie brzmi to zgrabnie. Eleganckim zwrotem jest „Pani Rejent / Panie Rejencie”.
Mam nadzieję, że ta krótka ściągawka okaże się dla Ciebie pomocną w wielu życiowych sytuacjach.