Tło

JAK ZWRACAĆ SIĘ DO PRAWNIKA?

JAK ZWRACAĆ SIĘ DO PRAWNIKA?

Myślę, że każdego choć raz w życiu czeka spotkanie trzeciego stopnia z prawem i prawnikami.

Skoro już wiesz, że prawnicy są różni, to pewnie nasunęło Ci się pytanie, jak do kogo się zwracać. Czy są w ogóle jakieś zasady? Czy może do wszystkich można mówić Proszę Pani / Pana?

Zacznijmy od tego, że są prawnicy (nazwijmy ich) „komercyjni”, którzy pracują z klientem, jak adwokat, radca prawny czy notariusz. Oczywiście klient może być zarówno Janem Kowalskim, przedsiębiorcą Janem Kowalskim, spółką Kowalski i syn Sp. z o.o. jak i jednostką / organem samorządowym / rządowym.

Są też prawnicy, którzy reprezentują wymiar sprawiedliwości, czyli sędziowie i prokuratorzy.

To po kolei:

Jeżeli jesteś w sądzie, na sali sądowej, jako strona sporu lub świadek, do sędzi / sędziego zwracasz się „Wysoki Sądzie”. Absolutnie nie mówi się „Proszę Pani” czy „Proszę Pana”! Oczywiście, podkreślam jeszcze raz, że taki zwrot obowiązuje na sali sądowej.

Jeśli w sądzie, na sali sądowej, zwracasz się do prokuratora, mówisz Pani Prokurator / Panie Prokuratorze. Proste!

Do adwokata przyjęło się mówić „Pani Mecenas / Panie Mecenasie”. Oczywiście nikt Ci głowy nie urwie, jeżeli powiesz „Proszę Pani / Pana”, choć tradycjonaliści mogą poczuć się tym urażeni lub rozbawieni. Osobiście lubię prosty język komunikacji i nie jestem jakoś mega przywiązana do tytułowania mnie „Panią Mecenas”. Mogę być „Proszę Panią” czy „Panią Moniką” i nie mam z tym żadnego problemu.

Z radcą prawnym jest podobnie jak z adwokatem. Również właściwym zwrotem grzecznościowym jest „Pani Mecenas / Panie Mecenasie”. Pewnie jest wielu radców, którzy mają w tym zakresie podobne podejście jak ja, więc możesz trafić na kogoś, kto również nie jest mocno przywiązany do „mecenasowania”.

Jeśli chcesz np. podpisać umowę sprzedaży nieruchomości (ZAWSZE! ma ona formę aktu notarialnego), to będziesz musiał iść do kancelarii notarialnej. Oczywiście do notariusza można zwracać się „Pani Notariusz / Panie Notariuszu”, ale przyznasz, że nie brzmi to zgrabnie. Eleganckim zwrotem jest „Pani Rejent / Panie Rejencie”.

Mam nadzieję, że ta krótka ściągawka okaże się dla Ciebie pomocną w wielu życiowych sytuacjach.

Tło

Inne artykuły

  • NAKAZ ZAPŁATY DOTYCZĄCY NIEOPŁACONEJ FAKTURY SPRZED 10 LAT! CO ROBIĆ?

    Co można zrobić z takim nakazem zapłaty za fakturę sprzed lat?

  • CZY NAZWANIE ADWOKATA PAPUGĄ GO OBRAŻA?

    - Monika, czy jeżeli ktoś mówi o Tobie, że jesteś papugą, to się za to obrażasz?

    - Raczej nie. Zawodowych prawników tytułuje się rozmaicie: adwokatami, prawnikami, mecenasami, Paniami / Panami, a nawet papugami.

  • CZY ROBIONY "NA ZAMÓWIENIE" PIERŚCIONEK MOŻNA ZWRÓCIĆ?

    Czy podczas składania zamówienia na personalizowaną biżuterię lub robiony na zamówienie mebel zastanawiałeś się „a co będzie, jeżeli mi się nie spodoba”?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438