Tło

WYBORY 2023 - WYNIK KOŃCOWY

WYBORY 2023 - WYNIK KOŃCOWY

Końcowy wynik frekwencji w wyborach parlamentarnych: 74,38%

Frekwencja w referendum - 40,91% = referendum nie jest wiążące

Liczba mandatów dla KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy: 248

Co to dokładnie oznacza dla obecnej opozycji?

- 248 mandatów daje przede wszystkim większość parlamentarną w Sejmie (posłów jest 460, więc większość uzyskuje się już przy 231 mandatach).

- Utworzenie rządu przez zwycięską w wyborach partię PiS jest mało realne ze względu na najprawdopodobniejszy brak poparcia większości sejmowej.

- Taka przewaga pozwoli na przegłosowanie większości ustaw, ALE jest to niewystarczająca ilość do odrzucenia weta prezydenta - tu potrzeba większości 3/5 (276 głosów przy założeniu, że wszyscy politycy są obecni), której nowo zawiązana Koalicja nie uzyska, chyba że głosowanie odbyłoby się bez obecności polityków PiS i Konfederacji - 3/5 odnosi się bowiem do liczby posłów obecnych na sali, przy czym musi być ich więcej niż połowa (230), by móc odrzucić weto prezydenta.

- Koalicja nie osiągnie także innego progu większości - 2/3 (276 mandatów).

Kiedy potrzebna jest taka większość?

- w celu zmiany Konstytucji,

- kiedy Sejm chce skrócić swoją kadencję,

- kiedy potrzebna jest zgoda na ratyfikację umowy międzynarodowej przekazującej organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach,

- taka większość jest też wymagana przy Zgromadzeniu Narodowym (posłowie + senatorowie), by postawić prezydenta w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu za naruszenie Konstytucji, ustawy lub za popełnienie przestępstwa.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438