Tło

NOWE STANY QUASI-NADZWYCZAJNE = LEGALNY LOCKDOWN BEZ ODSZKODOWAŃ?

NOWE STANY QUASI-NADZWYCZAJNE = LEGALNY LOCKDOWN BEZ ODSZKODOWAŃ?

Rad Alert!

W ostatnim czasie pojawił się projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, o którym muszę Ci kilka słów powiedzieć. Dlaczego? Ano przede wszystkim dlatego, że jest w tym projekcie trochę punktów, co do których powinna nam się zapalić czerwona lampka.

🔸 Powstaną 2 nowe stany podniesionej gotowości – stan pogotowia i stan zagrożenia.

🔸 Stan pogotowia – niższe zagrożenie. Będzie wprowadzany przez właściwego ministra lub wojewodę. Argumentem do jego wprowadzenia będą: niekorzystne okoliczności, wystąpienie lub możliwość wystąpienia sytuacji kryzysowej, konieczność podniesienia gotowości do ochrony ludności.

🔸 Stan zagrożenia – wyższe zagrożenie. Będzie wprowadzany przez premiera, jeśli stan pogotowia okaże się niewystarczający i konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań.

No dobrze, ale skąd te czerwone lampki? Chyba dobrze, że ktoś będzie mógł wprowadzić jakieś szczególne procedury, żeby chronić nas wszystkich?

Gdybym nie była prawnikiem, powiedziałabym, że tak. Ale jestem prawnikiem, więc muszę tu zaznaczyć, że Konstytucja RP, najważniejszy akt prawny w naszym kraju, przewiduje TYLKO 3 stany nadzwyczajne: stan wojenny, stan wyjątkowy i stan klęski żywiołowej! Stany te są wprowadzane przy wystąpieniu szczególnych zagrożeń.

🔸 Projekt ustawy zmienia tryb wprowadzania „nowych” stanów → my obywatele będziemy mniej chronieni przez prawo!

🔸 W stanie zagrożenia będą mogły być wydawane wiążące polecenia – natychmiast wykonalne, bez uzasadnienia, bez możliwości odwołania się od nich.

🔸 Każdy stan nadzwyczajny powoduje w pewnym stopniu ograniczenie nam obywatelom naszych praw i wolności. Powinien być wprowadzany w sposób zgodny z Konstytucją, aby nikt dowolnie nam tych praw i wolności nie ograniczał.

🔸 Projekt milczy o wypłacie odszkodowań za wprowadzone nowe ograniczenia wolności, praw człowieka i obywatela. Jednocześnie projekt uchyla obowiązującą ustawę o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności, praw człowieka i obywatela– w części dotyczącej stanu klęski żywiołowej.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438