NOWE STANY QUASI-NADZWYCZAJNE = LEGALNY LOCKDOWN BEZ ODSZKODOWAŃ?

Rad Alert!
W ostatnim czasie pojawił się projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, o którym muszę Ci kilka słów powiedzieć. Dlaczego? Ano przede wszystkim dlatego, że jest w tym projekcie trochę punktów, co do których powinna nam się zapalić czerwona lampka.
🔸 Powstaną 2 nowe stany podniesionej gotowości – stan pogotowia i stan zagrożenia.
🔸 Stan pogotowia – niższe zagrożenie. Będzie wprowadzany przez właściwego ministra lub wojewodę. Argumentem do jego wprowadzenia będą: niekorzystne okoliczności, wystąpienie lub możliwość wystąpienia sytuacji kryzysowej, konieczność podniesienia gotowości do ochrony ludności.
🔸 Stan zagrożenia – wyższe zagrożenie. Będzie wprowadzany przez premiera, jeśli stan pogotowia okaże się niewystarczający i konieczne będzie podjęcie dodatkowych działań.
No dobrze, ale skąd te czerwone lampki? Chyba dobrze, że ktoś będzie mógł wprowadzić jakieś szczególne procedury, żeby chronić nas wszystkich?
Gdybym nie była prawnikiem, powiedziałabym, że tak. Ale jestem prawnikiem, więc muszę tu zaznaczyć, że Konstytucja RP, najważniejszy akt prawny w naszym kraju, przewiduje TYLKO 3 stany nadzwyczajne: stan wojenny, stan wyjątkowy i stan klęski żywiołowej! Stany te są wprowadzane przy wystąpieniu szczególnych zagrożeń.
🔸 Projekt ustawy zmienia tryb wprowadzania „nowych” stanów → my obywatele będziemy mniej chronieni przez prawo!
🔸 W stanie zagrożenia będą mogły być wydawane wiążące polecenia – natychmiast wykonalne, bez uzasadnienia, bez możliwości odwołania się od nich.
🔸 Każdy stan nadzwyczajny powoduje w pewnym stopniu ograniczenie nam obywatelom naszych praw i wolności. Powinien być wprowadzany w sposób zgodny z Konstytucją, aby nikt dowolnie nam tych praw i wolności nie ograniczał.
🔸 Projekt milczy o wypłacie odszkodowań za wprowadzone nowe ograniczenia wolności, praw człowieka i obywatela. Jednocześnie projekt uchyla obowiązującą ustawę o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności, praw człowieka i obywatela– w części dotyczącej stanu klęski żywiołowej.