Tło

NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI - 3 SYTUACJE, W KTÓRYCH WARTO ZNAĆ SWOJE PRAWA

NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI - 3 SYTUACJE, W KTÓRYCH WARTO ZNAĆ SWOJE PRAWA

Starożytni Rzymianie mawiali: ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi.

Wybrałam dziś dla Ciebie 3 sytuacje z życia codziennego, w których lepiej znać swoje prawa, ale też obowiązki.

1. ZAKUPY

Odnośnie do zakupów, to właściwie chciałabym powiedzieć Ci o dwóch ważnych zasadach.

I. Gdy kupujesz np. odkurzacz na paragon lub na fakturę w celu niezwiązanym z Twoją działalnością gospodarczą, jesteś konsumentem. W związku z tym masz prawo do: bycia informowanym o najniższej cenie odkurzacza w ciągu ostatnich 30 dni, złożenia reklamacji w przypadku wykrycia jego wad, oczekiwania rozpatrzenia reklamacji w ciągu 14 dni od dnia jej złożenia, zwrotu odkurzacza (w stanie nienaruszonym), jeżeli nie spełnia Twoich oczekiwań.

II. Gdy kupujesz, sprzedajesz lub umawiasz się z kimś na sprzedaż lub kupno nieruchomości (mieszkanie, dom, działka, pole), pamiętaj, że dla ważności takiej umowy niezbędna jest forma aktu notarialnego! Akt notarialny sporządza się u notariusza.

2. KONTROLE POLICJI

Jako kierowca możesz zawsze spodziewać się kontroli policji. Znakiem do zjechania z drogi i zatrzymania się na poboczu są: funkcjonariusz sygnalizujący tarczą / ręką / latarką z czerwonym światłem konieczność zjechania z drogi lub wóz policyjny jadący za Tobą, gdy włączy sygnalizację świetlną i dźwiękową. Po zatrzymaniu samochodu (w bezpiecznym miejscu), zostań w środku, wyłącz silnik, włącz światła awaryjne i czekaj na policjanta.

Policjant ma obowiązek podać Ci na początku swój stopień, imię, nazwisko oraz przyczynę zatrzymania. W takiej sytuacji, na Twoje żądanie, policjant ma również obowiązek pokazać Ci swoją legitymację służbową!

3. DZIEDZICZENIE

Przykra sytuacja, ale jednak niestety powszechna. Dziedziczyć możesz na podstawie testamentu lub ustawy (kodeks cywilny). Jeżeli zmarły zostawił testament, w pierwszej kolejności dzieli się spadek zgodnie z wolą zmarłego. Jeżeli testament uwzględnia tylko część spadku, pozostała część zostaje rozdzielona zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie. Do skutecznego odziedziczenia spadku potrzebny jest: akt poświadczenia dziedziczenia spisany u notariusza / postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438