Tło

JAK ODNALEŹĆ SIĘ NA SALI ROZPRAW? - 10 PROSTYCH ZASAD

JAK ODNALEŹĆ SIĘ NA SALI ROZPRAW? - 10 PROSTYCH ZASAD

Mam nadzieję, że po ostatnim wpisie wiesz już, jak odnaleźć się w sądzie ogółem. Dziś opowiem Ci trochę więcej o samej sali rozpraw.

Zacznijmy od momentu jak znalazłeś swoją salę:


1. Czekasz pod drzwiami na wywołanie sprawy

Przed każdą salą wisi rozpiska (wokanda), na której możesz sprawdzić, czyja sprawa aktualnie się toczy i czy wszystko idzie zgodnie z planem.


2. Na salę wchodzisz tylko po zaproszeniu (wywołaniu)

Wychodzi wtedy z sali ktoś, kto odczytuje np.: „Sprawa z powództwa Anny Nowak przeciwko Janowi Kowalskiemu”. Niezależnie od Twojej roli, wchodzisz na salę.

3. Zajmujesz swoje miejsce


Na jednej ścianie sali rozpraw jest stół sędziowski. To taka długa ława, najczęściej na podwyższeniu, teraz również oddzielona plexi. Po przeciwległej stronie, jest miejsce dla publiczności. Gdy staniesz twarzą do ławy sędziowskiej, po lewej stronie jest miejsce dla tego, kto sprawę wnosi (powoda, oskarżyciela lub prokuratora), a po prawej, dla tego, kto
odpowiada lub się broni (pozwany, oskarżony). Mniej więcej na środku, jest pulpit dla świadka. Bokiem do widowni, na brzegu ławy sędziowskiej, siedzi protokolant. Po wejściu na salę każdy zajmuje przeznaczone dla niego miejsce.


4. Wchodzi Sąd

Wtedy wszyscy wstają.


5. Sąd sprawdza obecność


Jeżeli jesteś jako widownia – Sąd pozwoli Ci zostać. Jeżeli jesteś świadkiem, Sąd sprawdzi Twoje dane i wyprosi Cię z sali. Musisz poczekać za drzwiami, aż ktoś znów wyjdzie z sali rozpraw i ponownie Cię zaprosi.


6. Gdy zwracasz się do Sądu – wstajesz.


To bardzo ważna zasada.


7. Gdy zwracasz się do Sądu – mówisz „Wysoki Sądzie”

Nie mówi się : „Pani Sędzio” czy „Proszę Pana”!!!!


8. Odzywasz się wtedy, gdy Sąd udzieli Ci głosu lub Cię o coś zapyta.


9. Na rozprawie na wszystko jest specjalny moment: powiedzenie paru słów wstępu, odpowiadanie na pytania, zadawanie pytań świadkom oraz powiedzenie kilku zdań podsumowania.


10. Zachowaj klasę!


Unikaj agresji słownej i fizycznej, nie wychodź poza swoje wyznaczone miejsce (to nie amerykański film! U nas nie chodzi się dowolnie po sali rozpraw!), stosuj się do instrukcji Sądu. Sąd jako gospodarz, poprowadzi Cię krok po kroku przez tok rozprawy.

Tło

Inne artykuły

  • A CO JEŚLI ZAMACH NA KANDYDATA NA PREZYDENTA MIAŁBY MIEJSCE W POLSCE?

    Z katalogu przestępstw wymienionych w Rozdziale XVII Kodeksu karnego wybrałam te, które potencjalnie mogłyby odpowiedzieć na pytanie, czy jest jakieś szczególne przestępstwo za napaść lub zamach na życie / zdrowie kandydata na prezydenta.

  • DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK I SWOJE PRAWA MA!

    Ano ma, bo chronią je nie tylko akty prawne statuujące prawa i wolności człowieka, ale również specjalne konwencje i ustawy dedykowane właśnie prawom i wolnościom dzieci.

  • MANDAT OD STRAŻY MIEJSKIEJ ZA JAZDĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ 40 KM/H. CZY TO W OGÓLE LEGALNE?

    Jeżeli jechałaś hulajnogą elektryczną po chodniku i do tego z prędkością ok 30 – 40 km/h, to rzeczywiście straż miejska mogła „wlepić” Ci mandat.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438