Tło

NAJWAŻNIEJSZE ZAPISY SPECUSTAWY O POMOCY OBYWATELOM UKRAINY

NAJWAŻNIEJSZE ZAPISY SPECUSTAWY O POMOCY OBYWATELOM UKRAINY

Doczekaliśmy specustawy, a w niej najważniejsze zapisy dotyczące sytuacji obywateli Ukrainy, którzy schronili się przed wojną w Polsce.

Dzięki nowym zapisom pobyt obywateli Ukrainy staje się z mocy prawa legalny przez 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu. Każdy będzie mógł także uzyskać numer PESEL I dostęp do profilu zaufanego, co m.in. jest warunkiem prowadzenia przez takich obywateli Ukrainy działalności gospodarczej w Polsce.

Co istotne, przyznany został Ukraińcom dostęp do opieki medycznej, świadczeń rodzinnych i socjalnych, edukacji w przedszkolach, szkołach i na uczelniach.

Ułatwiono również procedury zatrudniania Ukraińców, w tym nauczycieli akademickich, lekarzy, itp.

Obywatele Ukrainy dostaną jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł na najpotrzebniejsze wydatki, a każdy każdy Polak, który udostępnił swoje mieszkanie dla uciekających przed wojną może wnioskować o wsparcie finansowe w wysokości 40 zł za osobę na dzień - przez maksymalnie 60 dni.

Wszelkie zapisy specustawy obowiązywać będą z mocą wsteczną od 24 lutego, tj. od dnia najazdu wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Więcej na temat poszczególnych zapisów w kolejnych artykułach.

Tło

Inne artykuły

 • ZACHOWEK - FAKTY I MITY

  Jedni nazywają go zachowkiem, inni zachówkiem. Jedni nie mają pojęcia, do czego to służy, inni na myśl o nim trzęsą się ze strachu.

 • ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - KTO DZIEDZICZY?

  Witam Cię serdecznie. Zgodnie z obietnicą, opowiem Ci dziś o najczęstszych scenariuszach związanych z dziedziczeniem po zmarłej osobie bliskiej. 

 • ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - CO DALEJ?

  Witam Cię serdecznie mimo bardzo trudnego tematu. 

  Chciałabym Ci dziś dać kilka wskazówek, co robić, od czego zacząć, kiedy staniesz twarzą w twarz ze stratą bliskiej osoby. Dla każdego jest to niezwykle trudny czas, wiele osób nie potrafi się pozbierać, więc tym bardziej nie masz wtedy głowy do myślenia, co po kolei zrobić pod kątem formalnym. Przejdziemy przez to razem. W kilku wpisach, prostym językiem, wskażę Ci najważniejsze: dokumenty do skompletowania, kwestie do zweryfikowania oraz czynności do podjęcia.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438