Tło

PRACA ZDALNA PO NOWEMU

PRACA ZDALNA PO NOWEMU

Praca zdalna, czyli dobrodziejstwo wielu pracowników czasów COVIDowych przekleństwo wielu pracodawców zarówno w czasie COVDu jak i po nim oraz marzenie wielu poszukujących pracy.

7 kwietnia 2023 roku, czyli już dosłownie za chwilę wejdzie w życie nowelizacja (zmiana) Kodeksu pracy. Pojawią się właśnie zasady dotyczące pracy zdalnej, których dotąd brakowało.

Przygotowałam dla Ciebie 8 ciekawostek związanych z tym tematem:

1. ZDALNIE NA WNIOSEK: niezbędny będzie wniosek, który złożysz do pracodawcy lub zapisanie wymiaru pracy zdalnej wprost w umowie.

2. KOSZTY: po stronie pracodawcy są: zapewnienie Ci sprzętu i wsparcia technicznego, zrekompensowanie Ci kosztów energii elektrycznej (!) oraz abonamentu na Internet czy telefon, pokrycie pozostałych uzasadnionych wydatków na pracę zdalną.

3. TYLKO ZA ZGODĄ PRACODAWCY: Zgoda = oczekiwanie od Ciebie pełnej dyspozycyjności w godzinach pracy. Ze wszystkimi tego konsekwencjami!!! Także uważaj! Ta dyspozycyjność z kolei = jesteś w tym miejscu, które wskażesz we wniosku, masz zasięg w telefonie oraz dostęp do Internetu!! Kłopotliwe może być więc jednoczesne zajmowanie się dziećmi czy skoczenie do fryzjera w godzinach pracy….ech…

4. NIE DLA PRACY Z RAJU: kończy się tym samym praca z leżaka na Zanzibarze. Twoje miejsce pracy musi być dla pracodawcy osiągalne do skontrolowania Ciebie.

5. NARZUCONE ZASADY: szczegóły Twojej pracy zdalnej będzie ustalał pracodawca (np. w Regulaminie pracy).

6. ZDALNA NA ŻĄDANIE: otrzymasz extra 24 dni pracy zdalnej w ciągu roku. Ma działać na podobnych zasadach jak urlop na żądanie, ale oczywiście podczas pracy zdalnej się pracuje!

I teraz najlepsze!

7. KONTROLA PODSTAWĄ ZAUFANIA: pracodawca będzie mógł Cię skontrolować, czy wykonujesz pracę w miejscu, które podałeś we wniosku.

8. UWAGA KONTROLA TRZEŹWOŚCI: pracodawca będzie mógł również skontrolować Twoją trzeźwość samodzielnie lub z pomocą policji. Nowelizacja kodeksu pracy oznacza więc koniec pracy między kiełbaską z grilla, a kuflem zimnego piwa.

Przyznam, że jestem bardzo ciekawa, jak praktyka przetrawi te przepisy.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438