PRACA ZDALNA PO NOWEMU
Praca zdalna, czyli dobrodziejstwo wielu pracowników czasów COVIDowych przekleństwo wielu pracodawców zarówno w czasie COVDu jak i po nim oraz marzenie wielu poszukujących pracy.
7 kwietnia 2023 roku, czyli już dosłownie za chwilę wejdzie w życie nowelizacja (zmiana) Kodeksu pracy. Pojawią się właśnie zasady dotyczące pracy zdalnej, których dotąd brakowało.
Przygotowałam dla Ciebie 8 ciekawostek związanych z tym tematem:
1. ZDALNIE NA WNIOSEK: niezbędny będzie wniosek, który złożysz do pracodawcy lub zapisanie wymiaru pracy zdalnej wprost w umowie.
2. KOSZTY: po stronie pracodawcy są: zapewnienie Ci sprzętu i wsparcia technicznego, zrekompensowanie Ci kosztów energii elektrycznej (!) oraz abonamentu na Internet czy telefon, pokrycie pozostałych uzasadnionych wydatków na pracę zdalną.
3. TYLKO ZA ZGODĄ PRACODAWCY: Zgoda = oczekiwanie od Ciebie pełnej dyspozycyjności w godzinach pracy. Ze wszystkimi tego konsekwencjami!!! Także uważaj! Ta dyspozycyjność z kolei = jesteś w tym miejscu, które wskażesz we wniosku, masz zasięg w telefonie oraz dostęp do Internetu!! Kłopotliwe może być więc jednoczesne zajmowanie się dziećmi czy skoczenie do fryzjera w godzinach pracy….ech…
4. NIE DLA PRACY Z RAJU: kończy się tym samym praca z leżaka na Zanzibarze. Twoje miejsce pracy musi być dla pracodawcy osiągalne do skontrolowania Ciebie.
5. NARZUCONE ZASADY: szczegóły Twojej pracy zdalnej będzie ustalał pracodawca (np. w Regulaminie pracy).
6. ZDALNA NA ŻĄDANIE: otrzymasz extra 24 dni pracy zdalnej w ciągu roku. Ma działać na podobnych zasadach jak urlop na żądanie, ale oczywiście podczas pracy zdalnej się pracuje!
I teraz najlepsze!
7. KONTROLA PODSTAWĄ ZAUFANIA: pracodawca będzie mógł Cię skontrolować, czy wykonujesz pracę w miejscu, które podałeś we wniosku.
8. UWAGA KONTROLA TRZEŹWOŚCI: pracodawca będzie mógł również skontrolować Twoją trzeźwość samodzielnie lub z pomocą policji. Nowelizacja kodeksu pracy oznacza więc koniec pracy między kiełbaską z grilla, a kuflem zimnego piwa.
Przyznam, że jestem bardzo ciekawa, jak praktyka przetrawi te przepisy.