Tło

ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - CO DALEJ?

ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - CO DALEJ?

Witam Cię serdecznie mimo bardzo trudnego tematu. 

Chciałabym Ci dziś dać kilka wskazówek, co robić, od czego zacząć, kiedy staniesz twarzą w twarz ze stratą bliskiej osoby. Dla każdego jest to niezwykle trudny czas, wiele osób nie potrafi się pozbierać, więc tym bardziej nie masz wtedy głowy do myślenia, co po kolei zrobić pod kątem formalnym. Przejdziemy przez to razem. W kilku wpisach, prostym językiem, wskażę Ci najważniejsze: dokumenty do skompletowania, kwestie do zweryfikowania oraz czynności do podjęcia.

Jeżeli mówimy o śmierci osoby bliskiej, to również zawsze mówimy o spadkobraniu. Spadek, czyli prawa i obowiązki osoby zmarłej, z chwilą jej śmierci przechodzą na spadkobierców. My prawnicy mówimy wówczas o otwarciu spadku (chwila śmierci spadkodawcy) oraz nabyciu spadku (odziedziczenie spadku z chwilą jego otwarcia). 

Od czego zacząć tą spadkową przeprawę? 

Przyjmijmy najbardziej typowy scenariusz, czyli, że nasz bliski zmarł w domu lub szpitalu. W takiej sytuacji lekarz, który stwierdza zgon, wyda nam kartę zgonu (w niektórych przypadkach będzie to protokół zgłoszenia zgonu) i z tym dokumentem musimy wybrać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Jest to dokument niezbędny do ruszenia dalej.

Urzędy Stanu Cywilnego znajdują się w każdej gminie (lub dzielnicy, w przypadku miast na prawach powiatu jak np. Warszawa). W przypadku wydania aktu zgonu musimy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego się w gminie (dzielnicy), na której terenie nasz bliski zmarł lub został znaleziony. 

Gdy uzyskamy już ten pierwszy i najważniejszy dokument, zadajmy sobie kilka podstawowych pytań:

🔸 kto po naszym bliskim dziedziczy?

🔸 czy wiemy o testamencie lub innym dokumencie rozporządzającym majątkiem osoby zmarłej?

🔸 co nasz bliski miał? Do najczęstszych składowych spadku należeć będą: nieruchomości, wartościowe przedmioty (np. obraz czy samochód), konta bankowe, akcje, obligacje, udziały.

🔸 czy wiemy o  długach osoby zmarłej (zaciągnięte kredyty lub pożyczki, niezapłacone faktury itp.)?

Zostawię Cię z tymi pytaniami i w kolejnych wpisach postaram się wytłumaczyć, dlaczego są one tak ważne.

Tło

Inne artykuły

 • ZACHOWEK - FAKTY I MITY

  Jedni nazywają go zachowkiem, inni zachówkiem. Jedni nie mają pojęcia, do czego to służy, inni na myśl o nim trzęsą się ze strachu.

 • ŚMIERĆ BLISKIEJ OSOBY - KTO DZIEDZICZY?

  Witam Cię serdecznie. Zgodnie z obietnicą, opowiem Ci dziś o najczęstszych scenariuszach związanych z dziedziczeniem po zmarłej osobie bliskiej. 

 • SPOSOBY ZAKWATEROWANIA OBYWATELI UKRAINY W PRYWATNYCH MIESZKANIACH

  Minął już ponad miesiąc od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę. Efektem tych wydarzeń jest ogromna ilość uchodźców, którzy przekraczają granice Polski. Szacuje się, że do naszego kraju przybyło ponad 2,3 mln obywateli z Ukrainy. Polacy poprzez organizację własnych działań codziennie czynią akty pomocy względem uciekających przed wojną Ukraińców, niestety - często na własną rękę i bez wystarczającego wsparcia ze strony Państwa. Bardzo często oprócz świadczenia pomocy w postaci zaopatrywania potrzebujących

  w podstawowe produkty, takie jak jedzenie, ubrania, czy środki czystości, niektórzy przyjmują pod swój dach rodziny zza wschodniej granicy dając im schronienie. O ile dramatyczna sytuacja na Ukrainie to nie czas na to, aby zastanawiać się nad ewentualnymi konsekwencjami, to warto przyjrzeć się aspektom prawnym wynikającym

  z uczynku dobrej woli społeczeństwa.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438