REFERENDUM - BRAĆ UDZIAŁ CZY NIE?
Ponieważ temat referendum budzi wiele emocji, chciałabym, abyś idąc w niedzielę na wybory miał jasny obraz tego, co możesz zrobić:
OPCJA NR 1 – ODBIERASZ KARTĘ I ZAZNACZASZ ODPOWIEDZI
Zgodnie z art. 125 Konstytucji RP, W sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe, a jeżeli w referendum ogólnokrajowym wzięło udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik referendum jest wiążący.
Aby jednak referendum zakończyło się wynikiem, który może stać się wiążący, czyli konieczny do wdrożenia, oddane głosy muszą umożliwić ustalenie, jakie zdanie w sprawie, w które zagłosowano miały osoby oddające swój głos. Jeżeli zdecydujesz się w nadchodzącym referendum na zaznaczenie odpowiedzi na karcie do głosowana, pamiętaj, że nieprecyzyjne skonstruowanie pytań nie pozwala na ustalenie w jaki sposób chciałeś dokładnie rozstrzygnąć daną sprawę przy poszczególnych pytaniach.
Przykład?
Pytanie: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską”?
Zaznaczasz odpowiedź „NIE” – czy to oznacza jednak, że nie popierasz przyjęcia mniejszej liczby niż „tysiące’ nielegalnych imigrantów? Lub czy to oznacza, że nie popierasz przyjęcia imigrantów jedynie z Bliskiego Wschodu i Afryki, ale innych już tak? Czy to oznacza, że nie popierasz także dobrowolnego mechanizmu relokacji, np. za zgodą polskiego rządu (pomijając już sam fakt braku czegoś takiego jak „przymusowy mechanizm relokacji”)? Albo czy to oznacza, że nie popierasz tylko „narzucania przez biurokrację”, ale popierasz już narzucanie przez inne podmioty?
Kolejny przykład: Pytanie: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”
Odpowiedź NIE, nie pozwoli ustalić czy już np. jesteś za ich sprzedażą, ale po rynkowych, uczciwych cenach. Pytanie nie precyzuje też co to znaczy ”utrata kontroli Polek i Polaków” – chodzi o wszystkie Polki i Polaków? Czy może wystarczą dwie koleżanki i koledzy prezesa, którym się nie podoba takie postępowanie?
Inne pytanie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”
Dwa osobne pytania zamieszczone w jednym przez łącznik „w tym” rodzą szerokie pole do interpretacji odpowiedzi.
Powiedzmy, że zaznaczasz „TAK” – ale co to znaczy? Że jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego w ogóle (pierwsza część pytania) czy za przywróceniem do 67 lat wieku emerytalnego (druga część pytania). A co, jeśli jesteś za podwyższeniem do 66 lat? Albo do 70 lat, ale nie do 67, tak jak sugeruje pytanie. Albo jesteś dla podniesieniem wieku emerytalnego, ale do innego wieku dla kobiet i innego dla mężczyzn?
Odpowiedź NIE może zaś oznaczać, zarówno to, że popierasz podniesienie wieku emerytalnego, jednak nie do 67 lat, jak i to, że w ogóle nie popierasz podniesienia wieku emerytalnego.
Nie da się określić Twoich rzeczywistych poglądów na podstawie odpowiedzi „TAK” lub „NIE” na tak postawione pytania.
Przemyśl więc czy na pewno chcesz, by Twój głos był zinterpretowany w sposób niezależny od Twojej rzeczywistej woli.
OPCJA NR 2: ODBIERASZ KARTĘ I ZOSTAWIASZ PUSTE „KRATKI”
W przypadku referendum bardzo ważna jest jedna rzecz, a mianowicie frekwencja. Chodzi o to, że jeżeli w referendum weźmie udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, wynik takiego referendum jest wiążący. Niezależnie od tego, co napiszesz na swojej karcie do głosowania lub czego nie napiszesz - „dokładasz” się do wiążącego efektu referendum.
Dodatkowo, zostawiając pustą kartę, niestety narażasz się na to, że ktoś może za Ciebie podjąć decyzję. Niestety, taki jest świat i taki może być los Twojej karty. I tu postawię kropkę.
OPCJA NR 3: ODMAWIASZ PRZYJĘCIA KARTY DO GŁOSOWANIA
Tak, masz takie prawo i na KAŻDYCH wyborach możesz odmówić przyjęcia wybranej karty do głosowania. Co zrobić, by to było skuteczne? Przed odejściem od stolika komisji, która wydaje karty do głosowania musisz to zgłosić i DOPILNOWAĆ, aby stosowna adnotacja znalazła się przy Twoim nazwisku!!!
Co to daje? Frekwencja poniżej 50% wyborców oznacza, że wynik referendum nie jest wiążący.