TOGA - ZAWODOWY STRÓJ PRAWNIKÓW

Prawnicy – przebierańcy
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w sądach sędziowie, adwokaci czy prokuratorzy występują w togach? Skąd wziął się zwyczaj noszenia togi?
Z pewnością kojarzysz seriale i filmy, których akcja rozgrywa się w sądach. Na pewno zwrócił Twoją uwagę specyficzny strój noszony przez sędziów, prokuratorów i adwokatów czy radców prawnych.
Toga, czyli czarna przepastna „sukienka”, a może bardziej „płaszcz”, w który ubierają się prawnicy. W Polsce, toga ozdobiona jest kolorową lamówką i żabotem (taki krótki, plisowany krawat), w kolorze symbolizującym naszą przynależność do konkretnego zawodu prawniczego. Sędziowie noszą kolor fioletowy, prokuratorzy - czerwony, adwokaci – zielony, a radcę prawnego poznasz po niebieskich akcentach.
Jest to strój, w którym kryje się kilka ciekawostek:
1. W Wielkiej Brytanii dodatkowo nosi się jeszcze zabawnie wyglądające peruki z loczkami.
2. Sama toga, jako strój urzędowy adwokatów wywodzi się z XX wieku. Jest to więc stosunkowo nowa tradycja. Jako pełnoprawny strój urzędowy adwokata funkcjonuje od 1 kwietnia 1924 roku.
3. Fachowo togę opisuje się, jako suknię fałdzistą (brzmi dumnie!)
4. Zwyczaj noszenia togi przez adwokatów został zapoczątkowany w Galicji i początkowo budziła wiele kontrowersji.
5. Przed togą, adwokatów wyróżniała specjalna odznaka.
6. Początkowo, strój urzędowy uzupełniał biret, którego używało się podczas wygłaszania mowy obrończej.
7. Dziś adwokat, prokurator czy radca prawny nie występują już w biretach. Te nakrycia głowy jednak cały czas są używane przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.
8. Teoretycznie nie wszyscy zawodowi prawnicy na sali rozpraw muszą nosić togi. Obowiązek taki ma sędzia, ale obrońca (adwokat czy radca prawny) – nie. Praktyka jest jednak taka, że w sądzie wszyscy zawodowi prawnicy występują w swoich strojach urzędowych. Chodzi o pewne zasady, i oddanie szacunku dla wymiaru sprawiedliwości i sądu.
9. COVID przyniósł nam, poza wszystkimi zdalnymi czynnościami, również zdalne rozprawy. Podczas zdalnej rozprawy raczej praktyka jest taka, że adwokaci togę zakładają.
10. Poza salą rozpraw (i rozprawą zdalną), togi się nie nosi. W związku z tym podczas zwykłej wizyty w kancelarii, nie licz na to, że adwokat przyjmie Cię w todze.