Tło

ZMIANY W WYDAWANIU PASZPORTÓW

ZMIANY W WYDAWANIU PASZPORTÓW

Czy wyrabiałeś sobie kiedykolwiek paszport? Pamiętasz te kolejki i wypełnianie (odręczne!) druczków, głowienie się nad wysokością opłaty i znowu czekaniem w kolejce?

Ogólnie w sprawie paszportów ze wszystkim i zawsze trzeba było iść do okienka w Urzędzie.

To teraz uwaga! Przyszło nowe! Ma być nowocześnie, łatwiej i przyjemniej.

Od 13 listopada 2022 roku weszła w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych i uruchomieniu Rejestru Dokumentów Paszportowych. Nasze paszportowe życie wkracza na nowe tory.

Nowe możliwości, jakie nas czekają:

🔸 Będziesz mógł sprawdzić ważność paszportu online w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP).

🔸 Będziesz mógł zgłosić uszkodzenie lub utratę paszportu lub innego dokumentu paszportowego bez wychodzenia z domu.

🔸 Gdy będziesz składać wniosek o paszport, nie będziesz musiał go już samodzielnie, odręcznie wypełniać. Tą pracę ma za Ciebie wykonać urzędnik w biurze paszportowym, a Ty złożysz jedynie podpis na urządzeniu do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego.

🔸 Pojawi się możliwość uzyskania paszportu z 10- letnim terminem już dla 12- latków, co oznacza, że granica wieku wydania takiego pełnowymiarowego paszportu zostaje przesunięta w dół.

🔸 Prosta, logiczna i przejrzysta tabela stałych opłat paszportowych ma zastąpić dotychczasowy dość skomplikowany system wyliczania tych należności.

🔸 Jeżeli wybierzesz się w podróż, przekroczysz granicę na podstawie dowodu osobistego, który następnie utracisz i będziesz potrzebować nowego dokumentu, będziesz mógł wystąpić o paszport tymczasowy. Warunkiem do jego uzyskania ma być posiadanie jeszcze ważnego paszportu, choć jednocześnie wcale nie musisz tego paszportu mieć przy sobie.

Ogólnie od 13 listopada 2022 roku cała obsługa paszportów ma przypominać te wszystkie czynności, których można dokonywać przez obywatel.gov.pl względem dowodów osobistych.

Tło

Inne artykuły

  • A CO JEŚLI ZAMACH NA KANDYDATA NA PREZYDENTA MIAŁBY MIEJSCE W POLSCE?

    Z katalogu przestępstw wymienionych w Rozdziale XVII Kodeksu karnego wybrałam te, które potencjalnie mogłyby odpowiedzieć na pytanie, czy jest jakieś szczególne przestępstwo za napaść lub zamach na życie / zdrowie kandydata na prezydenta.

  • DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK I SWOJE PRAWA MA!

    Ano ma, bo chronią je nie tylko akty prawne statuujące prawa i wolności człowieka, ale również specjalne konwencje i ustawy dedykowane właśnie prawom i wolnościom dzieci.

  • MANDAT OD STRAŻY MIEJSKIEJ ZA JAZDĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ 40 KM/H. CZY TO W OGÓLE LEGALNE?

    Jeżeli jechałaś hulajnogą elektryczną po chodniku i do tego z prędkością ok 30 – 40 km/h, to rzeczywiście straż miejska mogła „wlepić” Ci mandat.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438