Tło

ZMIANY W WYDAWANIU PASZPORTÓW

ZMIANY W WYDAWANIU PASZPORTÓW

Czy wyrabiałeś sobie kiedykolwiek paszport? Pamiętasz te kolejki i wypełnianie (odręczne!) druczków, głowienie się nad wysokością opłaty i znowu czekaniem w kolejce?

Ogólnie w sprawie paszportów ze wszystkim i zawsze trzeba było iść do okienka w Urzędzie.

To teraz uwaga! Przyszło nowe! Ma być nowocześnie, łatwiej i przyjemniej.

Od 13 listopada 2022 roku weszła w życie nowa ustawa o dokumentach paszportowych i uruchomieniu Rejestru Dokumentów Paszportowych. Nasze paszportowe życie wkracza na nowe tory.

Nowe możliwości, jakie nas czekają:

🔸 Będziesz mógł sprawdzić ważność paszportu online w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP).

🔸 Będziesz mógł zgłosić uszkodzenie lub utratę paszportu lub innego dokumentu paszportowego bez wychodzenia z domu.

🔸 Gdy będziesz składać wniosek o paszport, nie będziesz musiał go już samodzielnie, odręcznie wypełniać. Tą pracę ma za Ciebie wykonać urzędnik w biurze paszportowym, a Ty złożysz jedynie podpis na urządzeniu do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego.

🔸 Pojawi się możliwość uzyskania paszportu z 10- letnim terminem już dla 12- latków, co oznacza, że granica wieku wydania takiego pełnowymiarowego paszportu zostaje przesunięta w dół.

🔸 Prosta, logiczna i przejrzysta tabela stałych opłat paszportowych ma zastąpić dotychczasowy dość skomplikowany system wyliczania tych należności.

🔸 Jeżeli wybierzesz się w podróż, przekroczysz granicę na podstawie dowodu osobistego, który następnie utracisz i będziesz potrzebować nowego dokumentu, będziesz mógł wystąpić o paszport tymczasowy. Warunkiem do jego uzyskania ma być posiadanie jeszcze ważnego paszportu, choć jednocześnie wcale nie musisz tego paszportu mieć przy sobie.

Ogólnie od 13 listopada 2022 roku cała obsługa paszportów ma przypominać te wszystkie czynności, których można dokonywać przez obywatel.gov.pl względem dowodów osobistych.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438