O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.
Jednak kryzysy gospodarcze, kredyty, wszechobecne rozwody skłaniają obecnych i przyszłych małżonków do podpisywania intercyz.
Kompendium rozdzielności majątkowej
Rozdzielność majątkowa, to jeden z małżeńskich ustrojów majątkowych.
Od momentu jej powstania, każde z małżonków ma swój majątek osobisty, którym może swobodnie rozporządzać. Oznacza to, że nie ma w ogóle mowy o majątku wspólnym.
Rozdzielność majątkowa może powstać na samym początku trwania małżeństwa. Intercyzę można bowiem zawrzeć jeszcze przed powiedzeniem sobie sakramentalnego „TAK.
Rozdzielność majątkową można również ustanowić w czasie trwania małżeństwa. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Jeżeli rozdzielność majątkowa powstaje po ślubie, od daty wskazanej w akcie notarialnym (intercyzie), przestaje istnieć majątek wspólny, a zaczynają działać tylko majątki osobiste małżonków. Aby jednak dotychczasowy majątek wspólny małżonków przestał być wspólny – trzeba dodatkowo ten majątek podzielić u notariusza lub w sądzie.
Do powstania rozdzielności majątkowej KONIECZNE jest sporządzenie aktu notarialnego u notariusza lub uzyskanie prawomocnego orzeczenia sądu.
Intercyzy (umowy majątkowej małżeńskiej) nie trzeba nigdzie rejestrować. W Polsce nie prowadzi się żadnego rejestru intercyz.