Tło

CZY ROBIONY "NA ZAMÓWIENIE" PIERŚCIONEK MOŻNA ZWRÓCIĆ?

CZY ROBIONY

Czy podczas składania zamówienia na personalizowaną biżuterię lub robiony na zamówienie mebel zastanawiałeś się „a co będzie, jeżeli mi się nie spodoba”?

Osoba „obeznana” w świecie powie:

„Przecież jesteś konsumentem, a konsument ZAWSZE może kupioną rzecz zwrócić w ciągu 14 dni!”. Uff, no to odpalasz formularz zwrotu na stronie producenta / twórcy, wszystko wypełniasz, wysyłasz, a w odpowiedzi dostajesz informację, że zakupiony przez Ciebie przedmiot nie podlega zwrotom.

Ale jak to?! Przecież jesteś konsumentem i masz swoje prawa! Do sądu z nim i niech się kaja! I może jeszcze jakąś kontrolę nasłać sprzedawcy – UOKiK, Urząd Skarbowy – kto da więcej?

To zanim wytoczysz te swoje ciężkie działa, weź trzy głębokie oddechy i przeczytaj dzisiejszy artykuł!!!

Prowadzisz własny biznes?

Zaobserwuj mój profil i bądź na bieżąco z prawem!

Mamy taką sytuację:

Jakub stwierdził, że podaruje swojej dziewczynie Marcie wyjątkową biżuterię. Znalazł w Internecie zdjęcia ładnych pierścionków, poszedł do jubilera i wspólnie ustalili, jak będzie ten zamawiany pierścionek wyglądał.

Jakub zapłacił zaliczkę, a jubiler przystąpił do pracy.

Gdy Jakub odebrał pierścionek był zadowolony z efektu i w walentynki wręczył go Marcie.

Marta po rozpakowaniu prezentu stwierdziła, że może i nie jest brzydki, ale ładny też nie, i że w sumie, to ten pierścionek w ogóle nie jest w jej stylu. Marta zapytała też Jakuba, czy nie mógłby tego pierścionka oddać i kupić jej coś, co sama sobie wybierze.

Czy Jakub (konsument) może żądać od jubilera przyjęcia zwrotu?

Niestety nie.

Po pierwsze dlatego, że Jakub nie kupował pierścionka online, tylko w stacjonarnym salonie jubilerskim.

Pamiętaj, że przewidziane w ustawie o prawach konsumenta prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni obowiązuje TYLKO w przypadku umów zawartych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa! Mówi o tym art. 27 ust. 1 tej ustawy. Gdy robisz zakupy w sklepie stacjonarnym przyjęcie odstąpienia od umowy zależy WYŁĄCZNIE od dobrej woli sprzedawcy.

A jeżeli zmodyfikujemy case i Jakub złoży zamówienie online, a jubiler pierścionek wyśle mu kurierem do domu?

To cały czas odpowiedź brzmi: nie.

Niezależnie od tego, czy kupujesz taki robiony na zamówienie / personalizowany przedmiot w sklepie stacjonarnym, czy online – nie przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy (również tej zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa). Mówi o tym art. 38 ust. 1 pkt 3 ustawy o prawach konsumenta:

Prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów:[…] w której przedmiotem świadczenia jest towar nieprefabrykowany, wyprodukowany według specyfikacji konsumenta lub służący zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

Jeżeli więc robisz personalizowaną biżuterię, dziergasz swetry na zamówienie lub robisz jakąkolwiek inną rzecz, która w jakiś sposób jest wytwarzana NA ZAMÓWIENIE klienta, to pamiętaj, że NIE MASZ obowiązku przyjmować zwrotów od niezadowolonych nabywców!

Tło

Inne artykuły

  • DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK I SWOJE PRAWA MA!

    Ano ma, bo chronią je nie tylko akty prawne statuujące prawa i wolności człowieka, ale również specjalne konwencje i ustawy dedykowane właśnie prawom i wolnościom dzieci.

  • MANDAT OD STRAŻY MIEJSKIEJ ZA JAZDĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ 40 KM/H. CZY TO W OGÓLE LEGALNE?

    Jeżeli jechałaś hulajnogą elektryczną po chodniku i do tego z prędkością ok 30 – 40 km/h, to rzeczywiście straż miejska mogła „wlepić” Ci mandat.

  • CZY MÓJ BYŁY MĄŻ MOŻE NIE ZAJMOWAĆ SIĘ DZIEĆMI SKORO REGULARNIE PŁACI ALIMENTY?

    Z pewnością sąd, orzekając o sprawowaniu przez Was opieki nad dziećmi i wymiarze alimentów, przewidział w jakim wymiarze czasowym były mąż powinien utrzymywać z dziećmi kontakt, a dodatkowo orzekł o wysokości należnych alimentów.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438