Tło

MATEMATYKI PO PRAWNICZEMU JUŻ NA KONIEC

MATEMATYKI PO PRAWNICZEMU JUŻ NA KONIEC

Obiecuję, że dziś już zakończymy prawniczo- matematyczne wyliczanki.

Żeby łatwiej było się połapać, zaproszę po raz ostatni do współpracy naszą rodzinkę którą tworzą: Jan (dziadek) i Maria (babcia, żona Jana), Joanna, Mariusz i Adam (dzieci Jana i Marii), Aneta (córka Joanny), Mateusz i Michał (synowie Adama).

Kolejna grupa – let’s do it!

Level 1:

Taka sytuacja: umiera Mariusz. Mariusz w chwili śmierci nie ma już rodziców, nie miał nigdy dzieci, jego rodzeństwo i ich dzieci również nie żyją lub nie chcą/ nie mogą dziedziczyć. Jedyną osobą, która odziedziczy po nim cały spadek, będzie żona Olga.

Level 2:

Umiera Aneta. Jej rodzice już nie żyją, rodzeństwa brak, bo była jedynaczką, była niezamężna, ale żyją jeszcze jej dziadkowie Jan i Maria (rodzice mamy), Helena i Janusz (rodzice taty), to odziedziczą oni spadek po Anecie w częściach równych, czyli po ¼ .

Level 3:

Jeżeli, w sytuacji nr 2, Jan zmarłby wcześniej niż Aneta, to jego ¼ zostanie podzielona w częściach równych między Marię, Mariusza i Adama (Joanna już nie żyje). Maria, Mariusz i Adam odziedziczą więc po 1/3 z 1/4 , czyli po 1/12 spadku.

Level 4:

A jeżeli, w sytuacji nr 2, otwarcia spadku po Anecie nie dożyłaby Helena, a tata Anety byłby jedynakiem, to ¼ Heleny przypadnie pozostałej trójce dziadków w częściach równych.

Level 5:

Wróćmy do Mariusza. W chwili śmierci Mariusza nie żyją już jego krewni, którzy mogliby dziedziczyć na jakiejkolwiek wcześniejszej podstawie, Olga nie żyje, ale z pierwszego małżeństwa Olga miała dzieci: Józefa i Anię. W tej sytuacji pasierbowie Mariusza zostaną powołani do dziedziczenia w częściach równych, czyli po ½.

Level 6:

Jeżeli po Anecie już naprawdę, naprawdę nikt z rodziny nie mógłby dziedziczyć (krewni nie dożyli otwarcia spadku, nie mogą lub nie chcą dziedziczyć), ostatnim spadkobiercą ustawowym będzie gmina ostatniego miejsca zamieszkania Anety. A jeżeli Aneta w chwili śmierci nie mieszkała w Polsce, albo nie byłoby opcji ustalenia jej ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce, cały spadek przypadnie Skarbowi Państwa.

I to już koniec tej bajki.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438