Tło

KŁAMSTWO W SĄDZIE - CZY JEST DOPUSZCZALNE?

KŁAMSTWO W SĄDZIE - CZY JEST DOPUSZCZALNE?

Czy w sądzie możesz kłamać? Odpowiem typowo po prawniczemu – to zależy A zależy od tego, kim jesteś w danym procesie.


Jeżeli jesteś oskarżonym czy podejrzanym, możesz kłamać w swojej obronie (!) bez ponoszenia jakichkolwiek prawnych konsekwencji. W sensie może być tak, że po takich Twoich kłamstewkach, sprawa trochę się przestanie kleić i będzie klops, ale nikt Ci żadnej kary za to nie wlepi. Najwyżej udusi Cię Twój obrońca – żart oczywiście!

Jeżeli natomiast występujesz w jakiejkolwiek innej roli – nie kłam. Gdy składasz tzw. fałszywe zeznania, musisz niestety liczyć się z odpowiedzialność karną. Jeżeli nie jesteś pewny jak było, powiedz po prostu, ze wydaje Ci się, że było tak …., albo że Twoim zdaniem pozwany
powiedział, że ….. Oczywiście też nikt Cię nie ukarze, gdy po prostu w pewien sposób pamiętasz konkretną sytuację.

Karę za składanie fałszywych zeznań poniesiesz dopiero wtedy, gdy celowo zeznajesz nieprawdę. Kara za składanie fałszywych zeznań robi wrażenie, bo jest to od 6 miesięcy do 8 lat (!) pozbawienia wolności, czyli więzienia Oczywiście, jak to w prawie, są pewne warianty łagodniejszej odpowiedzialności, ale jednak.


Czy każdy kłamca pójdzie do więzienia? Raczej nie. Sprawy wszczyna się przede wszystkim wtedy, gdy sąd złapie Cię na oczywistym i celowym mijaniu się z prawdą.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438