DZIEDZICZENIE USTAWOWE - CIEKAWOSTKI

Wiem, że tytuł brzmi trochę abstrakcyjnie, bo jakie to mogą być ciekawostki związane z takim tematem, a jednak.
1. W ramach dziedziczenia ustawowego dziedziczysz ZAWSZE tylko ułamkową część spadku. Jedynym odstępstwem od reguły jest sytuacja, gdy 100% spadku podlega dziedziczeniu ustawowemu i jesteś jedynym spadkobiercą. Wtedy przypadnie Ci 100% spadku. W każdej innej sytuacji będzie to tylko część całego spadku. Czyli np. nie będzie sytuacji, gdy wprost ze spadkobrania ustawowego, Ty odziedziczysz mieszkanie A, a Twój brat- dom B. Oczywiście jest to do zrobienia, ale już osobnym postępowaniem.
2. Spadkobranie można przeprowadzić w sądzie lub u notariusza. Do sądu idzie się głównie, gdy spadkobiercy są w sporze lub chcą „oszczędzić” na przeprowadzeniu spadkobrania. Sprawa spadkowa przeprowadzona u notariusza jest szybszym rozwiązaniem, jeżeli spadkobiercy są zgodni co do dziedziczenia. Jest to też opcja droższa. W jej efekcie dostaniesz akt poświadczenia dziedziczenia.
3. Może być tak, że tylko część spadku będzie podlegać dziedziczeniu ustawowemu, np. gdy dziadek Jan miał mieszkanie A i B oraz dom C. Ukochanej wnuczce Ani w testamencie zapisuje dom C, a mieszkania A i B dziedziczą jego dzieci Maria, Agata i Józef na podstawie dziedziczenia ustawowego.
4. Spadkodawca może zobowiązać kogoś do podjęcia określonej czynności poprzez: zapis, polecenie, powołanie na wykonawcę testamentu.
5. Szczególnie, jeżeli jesteś w kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy, masz 6 miesięcy od prawomocnego postanowienia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku lub sporządzenia i zarejestrowania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego. Czy możesz tego nie robić? Oczywiście zawsze możesz, ale będzie się to wiązało z zapłatą wysokiego podatku.
Oczywiście takich niuansów jest wiele więcej. Może na koniec jeszcze jedna: czy wiesz, ze w niektórych sprawach konieczne jest cofnięcie się do przepisów np. z Kodeksu Napoleona?! Jest to spowodowane zmianami stanu prawnego na przestrzeni lat.