Tło

DZIEDZICZENIE USTAWOWE - CIEKAWOSTKI

DZIEDZICZENIE USTAWOWE - CIEKAWOSTKI

Wiem, że tytuł brzmi trochę abstrakcyjnie, bo jakie to mogą być ciekawostki związane z takim tematem, a jednak.

1. W ramach dziedziczenia ustawowego dziedziczysz ZAWSZE tylko ułamkową część spadku. Jedynym odstępstwem od reguły jest sytuacja, gdy 100% spadku podlega dziedziczeniu ustawowemu i jesteś jedynym spadkobiercą. Wtedy przypadnie Ci 100% spadku. W każdej innej sytuacji będzie to tylko część całego spadku. Czyli np. nie będzie sytuacji, gdy wprost ze spadkobrania ustawowego, Ty odziedziczysz mieszkanie A, a Twój brat- dom B. Oczywiście jest to do zrobienia, ale już osobnym postępowaniem.

2. Spadkobranie można przeprowadzić w sądzie lub u notariusza. Do sądu idzie się głównie, gdy spadkobiercy są w sporze lub chcą „oszczędzić” na przeprowadzeniu spadkobrania. Sprawa spadkowa przeprowadzona u notariusza jest szybszym rozwiązaniem, jeżeli spadkobiercy są zgodni co do dziedziczenia. Jest to też opcja droższa. W jej efekcie dostaniesz akt poświadczenia dziedziczenia.

3. Może być tak, że tylko część spadku będzie podlegać dziedziczeniu ustawowemu, np. gdy dziadek Jan miał mieszkanie A i B oraz dom C. Ukochanej wnuczce Ani w testamencie zapisuje dom C, a mieszkania A i B dziedziczą jego dzieci Maria, Agata i Józef na podstawie dziedziczenia ustawowego.

4. Spadkodawca może zobowiązać kogoś do podjęcia określonej czynności poprzez: zapis, polecenie, powołanie na wykonawcę testamentu.

5. Szczególnie, jeżeli jesteś w kręgu najbliższej rodziny spadkodawcy, masz 6 miesięcy od prawomocnego postanowienia w sprawie stwierdzenia nabycia spadku lub sporządzenia i zarejestrowania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego. Czy możesz tego nie robić? Oczywiście zawsze możesz, ale będzie się to wiązało z zapłatą wysokiego podatku.

Oczywiście takich niuansów jest wiele więcej. Może na koniec jeszcze jedna: czy wiesz, ze w niektórych sprawach konieczne jest cofnięcie się do przepisów np. z Kodeksu Napoleona?! Jest to spowodowane zmianami stanu prawnego na przestrzeni lat.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438