Tło

KIEROWCO! BĄDŹ CZUJNY NA DRODZE!

KIEROWCO! BĄDŹ CZUJNY NA DRODZE!

Dziś temat trochę nietypowy.

Ostatnio przeprowadziłam ze znajomymi (kierowcami różnego rodzaju pojazdów) rozmowy, w których wracał jeden wątek – czy za potrącenie dzikiego zwierzęcia jest kara?

Świadomość wielu kierowców jest na ten temat nieduża, a dzikich zwierząt, szczególnie w takim ciepłym okresie, trochę wychodzi na drogi. I niech rzuci kamieniem, kto ani razu nie hamował awaryjnie, zobaczywszy dzika, sarnę, lisa, czy łosia!

3 kroki postępowania w przypadku potrącenia dzikiego zwierzęcia:

1. Nie odjeżdżaj z miejsca zdarzenia – po pierwsze dlatego, że Twój samochód na skutek stłuczki może być uszkodzony, a po drugie – dlatego, że powinieneś wykonać kilka czynności.

2. Zatrzymaj się w miejscu zdarzenia – oczywiście z zachowaniem zasad ruchu drogowego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników.

3. Udziel pomocy – oczywiście kto nie wymaga od Ciebie, że przeprowadzisz resuscytację potrąconego lisa czy zabandażujesz nogę łosiowi! Chodzi o to, żeby zawiadomić odpowiednie służby. Najczęściej dzwoni się na straż miejską (jeżeli na danym terenie działa takowa) albo policję. Te służby z kolei zawiadamiają Służbę Leśną, Służbę Parków Narodowych, lekarza weterynarii.

Oczywiście możesz zwierzę również samodzielnie zawieźć do najbliższego weterynarza lub schroniska, aczkolwiek pamiętaj proszę, że jest to dzikie zwierzę, które po urazie może być agresywne i wręcz dla Ciebie niebezpieczne!

Czy wiesz, że …?

Za zabicie, uśmiercenie lub ubój zwierzęcia, poza pojedynczymi wypadkami, zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt, grozi odpowiedzialność karna.

I to do 3 lat pozbawienia wolności!

Dla porównania, taka sama kara przewidziana jest np. za uchylanie się od służby wojskowej, nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu innego człowieka, udział w bójce lub pobiciu czy za nieudzielenie człowiekowi pomocy.

Oczywiście, jak zawsze przy każdej kolizji drogowej, badane są wszystkie okoliczności zdarzenia: czy jechałeś przepisowo, czy próbowałeś uniknąć zderzenia, czy zatrzymałeś się i udzieliłeś zwierzęciu pomocy. Nie jest tak, że z automatu dostaniesz 3 lata za kratkami.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438