Tło

PREZYDENT DUDA POWIERZYŁ MISJĘ TWORZENIA RZĄDU MATEUSZOWI MORAWIECKIEMU - CO DALEJ?

PREZYDENT DUDA POWIERZYŁ MISJĘ TWORZENIA RZĄDU MATEUSZOWI MORAWIECKIEMU - CO DALEJ?

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że powierza tworzenie rządu Mateuszowi Morawieckiemu (Prawo i Sprawiedliwość).

Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 13 listopada i od tego czasu prezydent ma 14 dni na powołanie premiera - Mateusza Morawieckiego.

Następnie ten ma 14 dni na stworzenie rządu i uzyskanie wotum zaufania od bezwzględnej większości sejmowej (więcej głosów za niż przeciw + wstrzymujących się w obecności co najmniej 230 posłów).

Tytułem przypomnienia, wybory parlamentarne wygrał PiS (194 mandaty), ale nie zdobył większości sejmowej, którą z kolei uzyskała koalicja złożona z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy (łącznie 248 mandatów).

Jeśli nowo utworzony rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyska wotum zaufania, w ciągu kolejnych maksymalnie 14 dni to Sejm wybierze premiera bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jak zapowiada Koalicja KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica ich kandydatem na premiera będzie najprawdopodobniej Donald Tusk. Prezydent wówczas zobowiązany jest uznać wybór Sejmu.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438