Tło

KATASTROFA EKOLOGICZNA W ODRZE

KATASTROFA EKOLOGICZNA W ODRZE

Witam Cię ponownie.

W ostatnim tygodniu wszyscy żyjemy katastrofą ekologiczną, która dzieje się na naszych oczach. Z Odry wciąż wyławiane są kolejne śnięte ryby, przez kilka dni pojawiło się co najmniej kilka możliwych przyczyn tego dramatu i co najmniej kilka możliwych scenariuszy co dalej.

Ale ja dziś nie o tym chciałam, bo nie znam się niestety na rybach, zachodzących w wodzie procesach ani związkach chemicznych, które w wodzie mogą być, a które nie mogą.

Przy tej okazji pojawiło się natomiast kilka różnych nazw instytucji, które wskazywane są jako te odpowiedzialne za dbanie o stan wód, środowisko i bezpieczeństwo całego ekosystemu.

Na początek weźmy więc na tapetę organy ochrony środowiska, czyli:

organy administracji samorządowej: wójta/ burmistrza/ prezydenta miasta, sejmik województwa, marszałka województwa oraz starostę i z drugiej strony barykady

organy administracji rządowej: wojewodę, ministra właściwego do spraw środowiska (aktualnie to Minister Klimatu i Środowiska), Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, regionalnych dyrektorów ochrony środowiska i organy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Oczywiście, jak to w prawie, zadania każdego z tych organów są porozrzucane po różnych aktach prawnych i chyba jest to mało fascynujące.

Największy nacisk w kontekście kontroli i dbania o środowisko, należy położyć na Generalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska oraz regionalnych Dyrektorach Ochrony Środowiska. Zajmują się oni prowadzeniem ochrony przyrody, kontrolą inwestycji oraz monitorowania środowiska.

Kolej na Wody Polskie. Jest to jednostka zajmująca się ochroną kraju przed powodzią i suszą, zarządzaniem i kontrolą sposobu korzystania z wód, a także zarządzanie całym środowiskiem wodnym, chronienie go i wdrażanie unijnych dyrektyw w zakresie ochrony wód.

I wreszcie Polski Związek Wędkarski gospodarz ponad 219 tys. hektarów wód! Ma za zadanie zagospodarowanie akwenów, racjonalne korzystanie z nich, chronienie zagrożonych gatunków i dbanie o odpowiednie zarybienie zbiorników wodnych.

Kto jest więc winny katastrofie ekologicznej w Odrze?

Oczywiście w tej chwili jeszcze tego nie wiadomo i pewnie jeszcze długo się tego nie dowiemy.

Tło

Inne artykuły

 • CO ZMIENI SIĘ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW SPRZEDAJĄCYCH STACJONARNIE I ONLINE?

  Pozostając jeszcze na chwil kilka w temacie praw konsumenta, chcę Ci dziś opowiedzieć (być może nie tylko dziś), o tym, jakie zmiany w tym zakresie czekają przedsiębiorców. A jest tego trochę…

 • PUŁAPKI PRZY SKŁADANIU REKLAMACJI

  Konsumentom nie może być za dobrze!

  Dziś kilka słów o utrudnieniach, jakie niosą ze sobą nadchodzące nowelizacje.

 • KONIEC ZE SZTUCZNYM OBNIŻANIEM CEN NA BLACK FRIDAY?

  Nadszedł Black Friday, a szał zakupów ogarnia nas już od początku listopada i potrwa aż do samych świąt. A tymczasem szykują się zmiany w prawach konsumenta! Nowelizacja, a właściwie dwie (!) już wkrótce wejdą do porządku prawnego.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438