Tło

CZY KAŻDY PREZENT TO DAROWIZNA?

CZY KAŻDY PREZENT TO DAROWIZNA?

Czy każdy prezent przekazany dowolnej osobie zawsze jest darowizną? Czy jak np. Monika będzie chciała dać Piotrowi, w ramach prezentu urodzinowego, drogi zegarek to będzie ok?

Case 1:

Monika przyjaźni się z Piotrem i dają sobie czasem okolicznościowe prezenty. Tak taki prezent będzie darowizną.

Piotr i Monika są znajomymi, nie są w żaden sposób ze sobą spokrewnieni, więc kwota wolna od podatku w przypadku ich darowizn będzie wynosiła 4 902 złote w ciągu 5 lat. Jeżeli jednak Monika postanowi podarować Piotrowi zegarek wart 10 000 złotych, Piotr powinien taką darowiznę zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Case 2:

A jeżeli będzie tak:

Monika chce wybudować dom, a Piotr pracuje w wydziale nieruchomości w Urzędzie gminy Moniki. Monika z Piotrem się jeszcze nie znają. Poznają się pewnego dnia na imprezie wspólnej znajomej i rozmawiają trochę o inwestycji, którą planuje Monika. Monika wpada na „świetny” pomysł: umawia się z Piotrem na kawę, znowu podejmuje temat jej inwestycji i problemów z załatwieniem formalności i, ni z tego ni z owego, wręcza Piotrowi butelkę drogiej 20- letniej whisky mówiąc, że to taki skromny upominek dla niego.

Czy to Ci wygląda trochę podejrzanie?

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to bardzo słusznie.

Chodzi o to, że jeżeli jedna osoba proponuje, obiecuje lub daje funkcjonariuszowi publicznemu korzyść majątkową w zamian za podjęcie jakiejś czynności i w drugą stronę- jeżeli taki funkcjonariusz publiczny będzie oczekiwał od kogoś czegoś w zamian za załatwienie sprawy, to jest to przestępstwo z kodeksu karnego.

Czyli

Jeżeli to Monika da Piotrowi butelkę drogiej whisky w zamian za załatwienie jej problemów formalnych z budową domu, naraża się na odpowiedzialność karną na podstawie art. 229 kodeksu karnego.

I w drugą stronę- jeżeli Piotr załatwi Monice problemy i formalności związane z wybudowaniem jej domu, Monika zapyta „jak ja Ci się odwdzięczę?”, Piotr bez zastanowienia odpowie: „Daj spokój, postawisz mi kiedyś kolejkę”, Monika niewiele myśląc poleci do sklepu po butelkę dobrego, drogiego alkoholu, a Piotr przyjmie taki podarek, to Piotr w takiej sytuacji naraża się na odpowiedzialność karną na podstawie art. 228 kodeksu karnego.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438