Tło

ZACHOWEK - FAKTY I MITY

ZACHOWEK - FAKTY I MITY

Jedni nazywają go zachowkiem, inni zachówkiem. Jedni nie mają pojęcia, do czego to służy, inni na myśl o nim trzęsą się ze strachu.

Oto 5 mitów i faktów dotyczących zachowku:

MIT nr 1 – po zachowek mogą się zgłosić wszyscy: złe dzieci, rodzeństwo, niewierni byli małżonkowie, kuzyni i członkowie rodziny do dziesiątego pokolenia.

FAKT - nie każdy może wystąpić o zachowek. Kodeks cywilny wymienia jedynie: dzieci, małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do dziedziczenia na podstawie ustawy.

MIT nr 2 – zachowek może sięgać niebotycznych sum.

FAKT - Kodeks cywilny w artykule 991 jasno mówi, jak obliczyć należny zachowek. Zasadą jest połowa (1/2) udziału w spadku, który by przypadał dochodzącemu zachowku, gdyby dziedziczył zgodnie z ustawą. Wyjątek przewidziany w Kodeksie, to 2/3 udziału w spadku (który by przypadał dochodzącemu zachowku, gdyby dziedziczył zgodnie z ustawą) dla uprawnionych do zachowku trwale niezdolnych do pracy lub małoletniego dziecka spadkodawcy.

Co więcej, kwota zachowku może zostać pomniejszona o wartość darowizn, jakie spadkodawca przekazał ubiegającemu się o zachowek. 

MIT nr 3 – zachowek tylko przy dziedziczeniu testamentowym. 

FAKT - dziedziczenie testamentowe to najpopularniejszy scenariusz. Jest jednak szansa dochodzenia zachowku w przypadku dziedziczenia ustawowego, gdy spadkodawca jeszcze za życia zdążył rozporządzić istotnymi składnikami swojego majątku. 

MIT nr 4 – zachowku można dochodzić bez ograniczeń (czasowych).

FAKT - z roszczeniem o zapłatę zachowku trzeba wystąpić przed upływem 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu lub otwarcia spadku (w przypadku dziedziczenia ustawowego). 

MIT nr 5 – zachowek służy pokrzywdzeniu innych spadkobierców i przeciwstawieniu się woli spadkodawcy. Niektórzy wręcz mówią, że to przejaw braku szacunku do spadkodawcy.

FAKT - po pierwsze, jak wyżej pisałam, nie zawsze zachowek jest połączony z testamentem. Po drugie życie pisze tak różne scenariusze, że nie zawsze musi być to przeciwstawianie się woli spadkodawcy, a raczej ochrona interesów jego najbliższych. 

Nie taki zachowek straszny, jak go malują! Kierujmy się więc w życiu faktami, a nie mitami.

Tło

Inne artykuły

 • MAŁŻEŃSKIE USTROJE MAJĄTKOWE

  Witam w kolejnym wpisie. Dziś będzie o ustrojach majątkowych w małżeństwie – jakie masz opcje i jakie plusy ma każda z nich.

 • ROZWÓD VADEMECUM

  Witam Cię serdecznie! Ostatnio krótko wyjaśniałam Ci, czym jest separacja. Dziś idziemy krok dalej i bierzemy na tapetę rozwód.

  Dziś znów naszymi bohaterami niech będą Anna i Jan Kowalscy.

  To po kolei:

 • SEPARACJA W 10 PUNKTACH

  Kiedy i dla kogo jest separacja? 10 argumentów

  Czym jest separacja? Czy separacja to prosta droga do rozwodu? Dla kogo jest dobra?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438