ZACHOWEK - FAKTY I MITY

Jedni nazywają go zachowkiem, inni zachówkiem. Jedni nie mają pojęcia, do czego to służy, inni na myśl o nim trzęsą się ze strachu.
Oto 5 mitów i faktów dotyczących zachowku:
MIT nr 1 – po zachowek mogą się zgłosić wszyscy: złe dzieci, rodzeństwo, niewierni byli małżonkowie, kuzyni i członkowie rodziny do dziesiątego pokolenia.
FAKT - nie każdy może wystąpić o zachowek. Kodeks cywilny wymienia jedynie: dzieci, małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do dziedziczenia na podstawie ustawy.
MIT nr 2 – zachowek może sięgać niebotycznych sum.
FAKT - Kodeks cywilny w artykule 991 jasno mówi, jak obliczyć należny zachowek. Zasadą jest połowa (1/2) udziału w spadku, który by przypadał dochodzącemu zachowku, gdyby dziedziczył zgodnie z ustawą. Wyjątek przewidziany w Kodeksie, to 2/3 udziału w spadku (który by przypadał dochodzącemu zachowku, gdyby dziedziczył zgodnie z ustawą) dla uprawnionych do zachowku trwale niezdolnych do pracy lub małoletniego dziecka spadkodawcy.
Co więcej, kwota zachowku może zostać pomniejszona o wartość darowizn, jakie spadkodawca przekazał ubiegającemu się o zachowek.
MIT nr 3 – zachowek tylko przy dziedziczeniu testamentowym.
FAKT - dziedziczenie testamentowe to najpopularniejszy scenariusz. Jest jednak szansa dochodzenia zachowku w przypadku dziedziczenia ustawowego, gdy spadkodawca jeszcze za życia zdążył rozporządzić istotnymi składnikami swojego majątku.
MIT nr 4 – zachowku można dochodzić bez ograniczeń (czasowych).
FAKT - z roszczeniem o zapłatę zachowku trzeba wystąpić przed upływem 5 lat od dnia ogłoszenia testamentu lub otwarcia spadku (w przypadku dziedziczenia ustawowego).
MIT nr 5 – zachowek służy pokrzywdzeniu innych spadkobierców i przeciwstawieniu się woli spadkodawcy. Niektórzy wręcz mówią, że to przejaw braku szacunku do spadkodawcy.
FAKT - po pierwsze, jak wyżej pisałam, nie zawsze zachowek jest połączony z testamentem. Po drugie życie pisze tak różne scenariusze, że nie zawsze musi być to przeciwstawianie się woli spadkodawcy, a raczej ochrona interesów jego najbliższych.
Nie taki zachowek straszny, jak go malują! Kierujmy się więc w życiu faktami, a nie mitami.