Tło

DROGA DO ZAWODU PRAWNIKA - 5 MITÓW

DROGA DO ZAWODU PRAWNIKA - 5 MITÓW

Czy zawody prawnicze są dla każdego? Kilka mitów i faktów na temat studiów prawniczych i zdobywania uprawnień do wykonywania zawodu prawniczego.

W zeszłym tygodniu aplikanci adwokaccy i radcowscy pisali swoje (chyba) najtrudniejsze w życiu egzaminy podczas maratonu, który trwa aż 4 dni!

Na temat zawodów prawniczych powstało wiele stereotypów. Oto kilka z nich:

MIT nr 1: Studia prawnicze, to tylko nauka na pamięć.

FAKT: To zależy. Są na to różne taktyki. Oczywiście jest sporo materiału, którego trzeba się nauczyć na pamięć. Jest jednak też część przedmiotów takich, których można uczyć się na „na logikę”.

MIT nr 2: Żeby być adwokatem, trzeba mieć znajomości albo być z prawniczej rodziny.

FAKT: Rzeczywiście do 2005 roku, trzeba było znaleźć kogoś, kto Cię w ten świat wprowadzi. Teraz są dwie opcje do wyboru: aplikacja lub zbieranie doświadczenia. Aplikacja, to takie w sumie studia podyplomowe, tylko dość ciężkie i intensywne, które dla przyszłych adwokatów trwają 3 lata. W tym czasie są zajęcia teoretyczne, praktyczne, praktyki w sądach i prokuraturze. Egzamin wstępny na aplikację adwokacką, to test wielokrotnego wyboru na 150 pytań (każde za 1 punkt). Zdajesz, gdy osiągniesz min. 100 punktów.

MIT nr 3: Adwokatem można zostać tylko po aplikacji.

FAKT: Podchodząc do egzaminu zawodowego na adwokata musisz mieć ukończoną aplikację adwokacką albo wykazać się odpowiednio długim doświadczeniem zawodowym. Także są dwie drogi do celu.

MIT nr 4: Egzamin jak to egzamin.

FAKT: Nie jest to taki zwykły egzamin. Kandydaci na adwokatów piszą ten egzamin przez 4 dni z rzędu! Przez pierwsze trzy dni piszesz po 6 godzin każdego dnia, ostatniego dnia piszesz aż 8 godzin. Każdego dnia pisze się egzamin z innej dziedziny prawa, a czwartego dnia nawet z dwóch. Każdego dnia dostajesz symulację akt sprawy, z których musisz przygotować pismo procesowe dla „klienta”. Można mieć ze sobą komentarze czy wydrukowane wyroki, ale nie można mieć żadnych wzorów pism! Z każdego przedmiotu musisz dostać min. 3, żeby zdać.

MIT nr 5: Do egzaminu adwokackiego trzeba się uczyć miesiącami.

FAKT: I tu znów „to zależy”. Są oczywiście różne taktyki. Są tacy, którzy biorą 3 miesiące urlopu i próbują wszystkiego nauczyć się na pamięć. Są też tacy, którzy stawiają na praktykę i uczą się rozwiązując zadania egzaminacyjne z poprzednich lat.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438