Tło

WALKA Z DYSKRYMINACJĄ W PRACY

WALKA Z DYSKRYMINACJĄ W PRACY

Witam Cię ponownie! Tak jak obiecałam ostatnio, dziś powiem Ci, co możesz zrobić, jeżeli czujesz, że jesteś ofiarą dyskryminacji w pracy. Najważniejsze jest to, że nie jesteś bezbronny.

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest udanie się z problemem do pracodawcy, związku zawodowego lub innej organizacji pracowniczej (jeżeli w Twoim zakładzie pracy takie istnieją).

I tu uwaga!!! Jeżeli widzisz, że zachowanie Twojego przełożonego względem Ciebie nie jest odpowiednie, pamiętaj, że występując z jakimkolwiek roszczeniem będziesz musiał wykazać (uprawdopodobnić), że do naruszenia Twoich praw rzeczywiście doszło.

Drugim krokiem, ostrzejszym, jest zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy. Organ ten jest uprawniony do zweryfikowania Twojego pracodawcy i sprawdzenia, czy wobec Ciebie ma miejsce dyskryminacja.

Trzecia opcja – już na ostro – to droga sądowa. Jeżeli pracodawca naruszył wobec Ciebie zasadę równego traktowania, masz prawo dochodzić odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę i wyrównującej Twoją szkodę (majątkowa) i krzywdę (niemajątkowa). Dodatkowo, jeżeli skorzystasz z tego uprawnienia, to pracodawca nie może Cię z tego powodu zwolnić lub gorzej traktować, szykanować czy wyżywać się na tobie. Dotyczy to również Twoich koleżanek i kolegów z pracy, którzy wsparli Cię w batalii w jakikolwiek sposób, np. jako świadkowie.

Do wystąpienia przeciwko pracodawcy będziesz potrzebować faktów, z których można domniemywać istnienie dyskryminacji. Jeżeli uprawdopodobnisz, że nie byłeś traktowany na równi z innymi pracownikami, pracodawca będzie musiał udowodnić, że Cię nie dyskryminował i stosował wobec Ciebie obiektywne kryteria. Jest to niewątpliwie ułatwienie dla Ciebie jako pracownika, bo nie musisz dysponować „twardymi” dowodami na wszystko.

Pamiętaj! Sprawę o dyskryminację możesz rozpocząć tylko w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o dyskryminacji i osobie zobowiązanej do naprawienia jej skutków.

Warto walczyć o swoje, ale, przed wypowiedzeniem wojny pracodawcy, wiedz, że walka o swoje to proces trudny, długi i bardzo stresujący.

Jeżeli chcesz skonsultować swoją sprawę, z chęcią pomogę.

Tło

Inne artykuły

  • WYBORY PARLAMENTARNE 2023 - TO MUSISZ WIEDZIEĆ!

    Zapraszam na lekcję o Konstytucji RP – dla Ciebie i dla mnie najważniejszym akcie prawnym w Polsce.

  • SPORTOWE TALENTY

    Rodzicu, dowiedz się co czeka Ciebie i Twoje dziecko od września!

  • CZY W CV MOŻESZ LEGALNIE MINĄĆ SIĘ Z PRAWDĄ?

    Myślę, że jest to dobra okazja, żeby opowiedzieć Ci trochę o małych kłamstewkach w CV. Przecież każdy z nas aplikując do nowej pracy chce wypaść jak najlepiej! Może w takim razie można dodać sobie kilka lat doświadczenia zawodowego, jakiś kursik czy studia podyplomowe?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438