Tło

NIE DAM CI ROZWODU! - ILE W TYM STWIERDZENIU JEST PRAWDY?

NIE DAM CI ROZWODU! - ILE W TYM STWIERDZENIU JEST PRAWDY?

Niestety, choć może powinnam się z tego cieszyć (bo dzięki temu pracy w moim zawodzie nie brakuje i pewnie nie zabraknie), coraz częściej Wasze kryzysy małżeńskie przekładają się na podjęcie decyzji o rozwodzie.

Nie mówię, że zawsze jest to złe rozwiązanie – wręcz czasem mam wrażenie, że to jedyne słuszne wyjście z sytuacji, ale jednak – całościowo patrząc, rozwód, to pod wieloma względami przykra sprawa.

Często słyszę od znajomych przeżywających kryzysy w związkach stwierdzenie „nie dam mu/ jej rozwodu”. I jakie jest ich zdziwienie, gdy mówię im, że właściwie, to decyzja wcale nie należy do nich!

Tak, Moi Kochani, to nie amerykański film! W Polsce o rozwodzie decyduje sąd, a nie drugi małżonek.

Jeżeli już jesteś przy ścianie i zastanawiasz się, czy jest to moment na podjęcie decyzji o rozwodzie, pamiętaj, że sąd orzeka go po zbadaniu, czy w Twoim małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Znowu jest to pojęcie – rzeka, którego nasz ustawodawca nie doprecyzował.

Uznaje się jednak, że:

→ pożycie małżeńskie = to więź fizyczna, duchowa i gospodarcza – chodzi o wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego, wspieranie się, darzenie miłością, uczuciem i zaufaniem,

→ trwały i zupełny rozkład = przestaje istnieć jakakolwiek więź łącząca dwoje ludzi – osłabienie tych więzi czy ich zanikanie jeszcze nie dają podstawy orzeczenia rozwodu.

Dlatego właśnie do orzeczenia rozwodu co do zasady nie jest wymagana zgoda drugiego z małżonków.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438