W JAKI SPOSÓB MOŻNA POPEŁNIĆ PRZESTĘPSTWO?

Witam Cię ponownie w świecie prawa karnego!
Wiem, że pytanie „W jaki sposób można popełnić przestępstwo?” brzmi przewrotnie, szczególnie, gdy pisze o tym adwokat. I już uprzedzam pytania – nie, to nie będzie poradnik dla młodych przestępców.
Chodzi o to, że w prawie karnym przewidziane jest kilka możliwości popełnienia przestępstwa. Oznacza to, że nie zawsze popełnienie przestępstwa = czynne działanie w celu złamania prawa.
Przejdźmy więc do „opcji dodatkowych”, które postaram się wytłumaczyć na życiowych historiach:
1. Anna, jadąc samochodem, widzi wypadek. Nie zatrzymuje się jednak, żeby sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pomocy osobie, której grozi realne niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Wystarczyłoby, żeby Anna zabezpieczyła miejsce wypadku i wezwała odpowiednie służby. Anna popełniła przestępstwo z zaniechania, bo była zobowiązana podjąć określone działania.
2. Maria, prowadząc samochód, nieumyślnie nie zauważa znaku drogowego i powoduje wypadek. Jeżeli Maria nie miała chciała złamać przepisów, ale nie zachowała należytej ostrożności, popełnia przestępstwo nieumyślne.
3. Jan chce okraść swojego sąsiada. Przygotowuje się do tego, idzie w nocy do jego domu i próbuje wejść do środka. Nie udaje mu się jednak sforsować drzwi. Jan będzie odpowiadał za usiłowanie, ponieważ chciał popełnić przestępstwo.
4. Jerzy nakłania Marcina, by okradł Karola i oferuje mu, że podzielą się łupem po połowie. Jerzy odpowie za podżeganie, bo chciał, by Marcin popełnił przestępstwo.
5. Marcin i Jerzy umawiają się, że w nocy włamią się i okradną sąsiada. Marcin ma dostarczyć łom i stać na czatach, a Jerzy wejść do środka i zabrać cenne przedmioty. Marcin będzie odpowiadał za pomocnictwo, ponieważ swoim zachowaniem ułatwił Jerzemu popełnienie przestępstwa.
Uff, myślę, ze z grubsza, to najważniejsze „opcje popełnienia przestępstwa”. Jaki mam w tym cel? Ano taki, żeby uświadomić Ci, że przestępcą jest nie tylko ten, który świadomie oraz celowo łamie przepisy i wyrządza komuś krzywdę. Przestępcą może być również osoba, która ma w popełnieniu przestępstwa, powiedzmy, mniejszy udział.