Tło

W JAKI SPOSÓB MOŻNA POPEŁNIĆ PRZESTĘPSTWO?

W JAKI SPOSÓB MOŻNA POPEŁNIĆ PRZESTĘPSTWO?

Witam Cię ponownie w świecie prawa karnego!

Wiem, że pytanie „W jaki sposób można popełnić przestępstwo?” brzmi przewrotnie, szczególnie, gdy pisze o tym adwokat. I już uprzedzam pytania – nie, to nie będzie poradnik dla młodych przestępców.

Chodzi o to, że w prawie karnym przewidziane jest kilka możliwości popełnienia przestępstwa. Oznacza to, że nie zawsze popełnienie przestępstwa = czynne działanie w celu złamania prawa.

Przejdźmy więc do „opcji dodatkowych”, które postaram się wytłumaczyć na życiowych historiach:

1. Anna, jadąc samochodem, widzi wypadek. Nie zatrzymuje się jednak, żeby sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Każdy z nas jest zobowiązany do udzielenia pomocy osobie, której grozi realne niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Wystarczyłoby, żeby Anna zabezpieczyła miejsce wypadku i wezwała odpowiednie służby. Anna popełniła przestępstwo z zaniechania, bo była zobowiązana podjąć określone działania.

2. Maria, prowadząc samochód, nieumyślnie nie zauważa znaku drogowego i powoduje wypadek. Jeżeli Maria nie miała chciała złamać przepisów, ale nie zachowała należytej ostrożności, popełnia przestępstwo nieumyślne.

3. Jan chce okraść swojego sąsiada. Przygotowuje się do tego, idzie w nocy do jego domu i próbuje wejść do środka. Nie udaje mu się jednak sforsować drzwi. Jan będzie odpowiadał za usiłowanie, ponieważ chciał popełnić przestępstwo.

4. Jerzy nakłania Marcina, by okradł Karola i oferuje mu, że podzielą się łupem po połowie. Jerzy odpowie za podżeganie, bo chciał, by Marcin popełnił przestępstwo.

5. Marcin i Jerzy umawiają się, że w nocy włamią się i okradną sąsiada. Marcin ma dostarczyć łom i stać na czatach, a Jerzy wejść do środka i zabrać cenne przedmioty. Marcin będzie odpowiadał za pomocnictwo, ponieważ swoim zachowaniem ułatwił Jerzemu popełnienie przestępstwa.

Uff, myślę, ze z grubsza, to najważniejsze „opcje popełnienia przestępstwa”. Jaki mam w tym cel? Ano taki, żeby uświadomić Ci, że przestępcą jest nie tylko ten, który świadomie oraz celowo łamie przepisy i wyrządza komuś krzywdę. Przestępcą może być również osoba, która ma w popełnieniu przestępstwa, powiedzmy, mniejszy udział.

Tło

Inne artykuły

  • WYBORY PARLAMENTARNE 2023 - TO MUSISZ WIEDZIEĆ!

    Zapraszam na lekcję o Konstytucji RP – dla Ciebie i dla mnie najważniejszym akcie prawnym w Polsce.

  • SPORTOWE TALENTY

    Rodzicu, dowiedz się co czeka Ciebie i Twoje dziecko od września!

  • CZY W CV MOŻESZ LEGALNIE MINĄĆ SIĘ Z PRAWDĄ?

    Myślę, że jest to dobra okazja, żeby opowiedzieć Ci trochę o małych kłamstewkach w CV. Przecież każdy z nas aplikując do nowej pracy chce wypaść jak najlepiej! Może w takim razie można dodać sobie kilka lat doświadczenia zawodowego, jakiś kursik czy studia podyplomowe?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438