Tło

ALIMENTY - NIE TYLKO "NA DZIECI"

ALIMENTY - NIE TYLKO

Alimenty – zmora rozwiedzionych ojców i samotnych mam, ale czy tylko? Być może będziesz w szoku, ale nie jest tak, że alimenty należą się tylko na dziecko i tylko od rozwiedzionego rodzica, który nie mieszka już ze swoim dzieckiem.

Jak je uzyskać?

Może nie najłatwiej, ale najbezpieczniej – w formie wyroku sądowego lub ugody zawartej przed mediatorem.

Czy nie wystarczy dobrowolne płacenie alimentów?

Powiem tak – póki jest dobrze, to jest dobrze. Ale pamiętaj, że jak dobre relacje się psują, to i dobrowolne alimenty „się psują”.

To, że alimenty przysługują „na dziecko” w przypadku rozwodu rodziców czy rodziców, którzy po prostu nie żyją razem – jest jasne i oczywiste.

Jednak nie są to jedyne sytuacje, w których można ubiegać się o alimenty:

🔸 Rodzice mogą dochodzić alimentów od swoich dzieci.

🔸 Dzieci mogą dochodzić alimentów od swoich rodziców i dziadków.

🔸 Dziadkowie mogą dochodzić alimentów od swoich dzieci czy wnuków.

🔸 Rodzeństwo może dochodzić alimentów od siebie nawzajem.

🔸 Były małżonek może dochodzić alimentów od byłego małżonka – ale o tym innym razem.

A co z rodzicami chrzestnymi?

Poza wyżej wymienionymi, macki alimentów nie sięgają do dalszej rodziny, a tym bardziej do wujków i cioć niespokrewnionych z dzieckiem.

Oczywiście nie jest tak, że możesz sobie dowolnie wybierać, od kogo zażądasz alimentów! Obowiązują przecież jakieś zasady! Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.

Co to oznacza?

To tak:

Mamy Beatę, która żyje w niedostatku i chce uzyskać alimenty. Beata ma dorosłe dzieci Magdę i Michała, rodziców – Jolantę i Mirosława oraz brata Mariusza. Beata w pierwszej kolejności powinna zatem zwrócić się z pozwem o alimenty przeciwko Magdzie i Michałowi. Ponieważ są oni rodzeństwem, będą oboje pozwani i odpowiedzialni za wspieranie swojej mamy. Jeżeli z jakichś powodów nie byłoby możliwości dochodzenia lub uzyskania od nich alimentów, Beata powinna zwrócić się z pozwem przeciwko swoim rodzicom. Dopiero na samym końcu, pozwu może się spodziewać Mariusz.

Ważne jest jednak to, że chociaż Magda i Michał lub Jolanta i Mirosław są w tym samym stopniu obciążeni obowiązkiem alimentacyjnym, to sąd oddzielnie zbada możliwości zarobkowe i majątkowe każdego z osobna.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438