Tło

DAROWIZNA - NOWE STAWKI

DAROWIZNA - NOWE STAWKI

Czy wiesz, że od 13 października 2022 roku obowiązują nowe stawki podatku od spadków i darowizn oraz nowe progi kwot wolnych od podatku wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 października 2022 roku.

Ale, ale! Nie ma tego złego, bo przecież stare stawki podatków i kwot wolnych też jeszcze obowiązują. Ale jak to? Już wszystko tłumaczę.

Ogólnie istota darowizny i podstawowe zasady jej dotyczące się nie zmieniają!

UWAGA! Ze wszystkich dobrodziejstw, o których dziś opowiadam, możesz skorzystać dopiero wtedy, gdy darowiznę dostałeś 13 października 2022 roku lub później. Jeśli otrzymałeś darowiznę do 12 października włącznie, obowiązują Cię dotychczasowe („stare”) zasady, kwoty wolne i stawki podatku.

Pamiętasz pewnie, że są 3 grupy podatkowe i dla każdej z nich jest przewidziana inna kwota wolna od podatku:

1. grupa I (małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa, teściowie) – było 9 637 złotych → jest 10 434 zł

2. grupa II (dzieci/ wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci/ wnuki i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie dzieci/ wnuków) – było 7 276 złotych → jest 7 878 zł

3. grupa III (pozostali) – było 4 902 złotych → jest 5 308 zł

Kwota wolna = brak obowiązku zapłaty podatku i zgłaszania darowizny od jednej osoby, jeżeli jej łączna wartość przez 5 lat nie przekracza tej kwoty wolnej.

Na korzyść nas, podatników zmieniły się również wysokości skali podatkowej, czyli widełki kwotowe darowizn, dla których stosuje się określone stawki podatku. Chodzi o to, że do 12.10.2022 r. włącznie, gdy Ania dostała od brata swojej mamy (Adama) darowiznę w kwocie 10 279 zł, to darowizna taka była objęta 15 % stawką podatku. Jeżeli Adam zaczekałby jeden dzień, to ta sama kwota darowizny byłaby objęta już tylko 12% podatkiem (i w tej grupie podatkowej podatek 12% obowiązuje dla darowizn aż do 11 128 zł). Myślę, że to robi różnicę.

I jeszcze tzw. grupa „0”: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo.

Dlaczego jest to grupa tak szczególna?

Ponieważ od darowizny w tej grupie MOŻNA w ogóle nie płacić podatku! Niezależnie od wartości tego przedmiotu, który został podarowany.

JEDEN WARUNEK!!! Większą darowiznę przekazaną w grupie „0” TRZEBA ZGŁOSIĆ do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie 6 MIESIĘCY od jej otrzymania. Służy do tego druk SD-Z2. Od jakiegoś czasu można już taki formularz złożyć w formie elektronicznej!

Jan chce dać swojej wnuczce Ewie 20 tys. zł jako prezent na 25. urodziny. Przede wszystkim dziadek nie powinien wręczać Ewie koperty z gotówką, tylko wysłać jej to na konto bankowe lub przekazem pocztowym.

Ok. Jan wysyła pieniądze na konto, Ewa dostaje je 25.05.2022 r. Teraz liczymy 6 miesięcy jako czas na zgłoszenie darowizny. Ewa ma więc czas max do 25.11.2022 r. na złożenie w Urzędzie Skarbowym druku SD-Z2. I już!

Co jeśli Ewa przegapi termin?

Będzie musiała zapłacić podatek od tej darowizny.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438