DAROWIZNA - NOWE STAWKI
Czy wiesz, że od 13 października 2022 roku obowiązują nowe stawki podatku od spadków i darowizn oraz nowe progi kwot wolnych od podatku wprowadzone Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 października 2022 roku.
Ale, ale! Nie ma tego złego, bo przecież stare stawki podatków i kwot wolnych też jeszcze obowiązują. Ale jak to? Już wszystko tłumaczę.
Ogólnie istota darowizny i podstawowe zasady jej dotyczące się nie zmieniają!
UWAGA! Ze wszystkich dobrodziejstw, o których dziś opowiadam, możesz skorzystać dopiero wtedy, gdy darowiznę dostałeś 13 października 2022 roku lub później. Jeśli otrzymałeś darowiznę do 12 października włącznie, obowiązują Cię dotychczasowe („stare”) zasady, kwoty wolne i stawki podatku.
Pamiętasz pewnie, że są 3 grupy podatkowe i dla każdej z nich jest przewidziana inna kwota wolna od podatku:
1. grupa I (małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa, teściowie) – było 9 637 złotych → jest 10 434 zł
2. grupa II (dzieci/ wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci/ wnuki i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie dzieci/ wnuków) – było 7 276 złotych → jest 7 878 zł
3. grupa III (pozostali) – było 4 902 złotych → jest 5 308 zł
Kwota wolna = brak obowiązku zapłaty podatku i zgłaszania darowizny od jednej osoby, jeżeli jej łączna wartość przez 5 lat nie przekracza tej kwoty wolnej.
Na korzyść nas, podatników zmieniły się również wysokości skali podatkowej, czyli widełki kwotowe darowizn, dla których stosuje się określone stawki podatku. Chodzi o to, że do 12.10.2022 r. włącznie, gdy Ania dostała od brata swojej mamy (Adama) darowiznę w kwocie 10 279 zł, to darowizna taka była objęta 15 % stawką podatku. Jeżeli Adam zaczekałby jeden dzień, to ta sama kwota darowizny byłaby objęta już tylko 12% podatkiem (i w tej grupie podatkowej podatek 12% obowiązuje dla darowizn aż do 11 128 zł). Myślę, że to robi różnicę.
I jeszcze tzw. grupa „0”: małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo.
Dlaczego jest to grupa tak szczególna?
Ponieważ od darowizny w tej grupie MOŻNA w ogóle nie płacić podatku! Niezależnie od wartości tego przedmiotu, który został podarowany.
JEDEN WARUNEK!!! Większą darowiznę przekazaną w grupie „0” TRZEBA ZGŁOSIĆ do właściwego Urzędu Skarbowego w terminie 6 MIESIĘCY od jej otrzymania. Służy do tego druk SD-Z2. Od jakiegoś czasu można już taki formularz złożyć w formie elektronicznej!
Jan chce dać swojej wnuczce Ewie 20 tys. zł jako prezent na 25. urodziny. Przede wszystkim dziadek nie powinien wręczać Ewie koperty z gotówką, tylko wysłać jej to na konto bankowe lub przekazem pocztowym.
Ok. Jan wysyła pieniądze na konto, Ewa dostaje je 25.05.2022 r. Teraz liczymy 6 miesięcy jako czas na zgłoszenie darowizny. Ewa ma więc czas max do 25.11.2022 r. na złożenie w Urzędzie Skarbowym druku SD-Z2. I już!
Co jeśli Ewa przegapi termin?
Będzie musiała zapłacić podatek od tej darowizny.