Tło

DLACZEGO ADWOKAT NIE ZAWSZE WYSTĘPUJE W TODZE?

DLACZEGO ADWOKAT NIE ZAWSZE WYSTĘPUJE W TODZE?

Adwokat też człowiek!

Dlaczego adwokat nie zawsze występuje w todze? Czy to poważne, że adwokat nie przyjmuje mnie w kancelarii w todze? Dlaczego adwokat do sądu przychodzi „w cywilu”?

To może na początku – dla wyjaśnienia niewtajemniczonym – toga, to taka czarna, obszerna suknia z kolorowymi lamówkami (czerwona – u prokuratora, fioletowa – u sędziego, zielona – u adwokata, niebieska – u radcy prawnego).

Sąd jest szczególnym miejscem, w którym sprawowany jest wymiar sprawiedliwości. Z tego powodu, obowiązują w nim szczególne zasady, konkretna etykieta oraz bardzo specyficzne stroje profesjonalistów – czyli właśnie togi.

Czy toga w sądzie jest obowiązkowa?

Tak. Jest to nasz strój urzędowy. Obowiązkowy.

Dlaczego, gdy przyjdziesz do kancelarii adwokackiej po poradę, adwokat nie przyjmie Cię w todze?

Właśnie z tego powodu, że jest to nasz strój urzędowy, któremu należy się odpowiedni szacunek. Poza tym, szczerze mówiąc, nie jest to ani wygodne, ani praktyczne, żeby po kancelarii chodzić w todze.

Dlaczego adwokat nie zakłada togi już wchodząc do budynku sądu?

To pytanie, które, szczególnie w takie ciepłe dni może Ci się nasuwać – w końcu podobno chodzi o powagę sądu! Togę zakładamy dopiero przed wejściem na salę rozpraw, bo na sali zasiada sąd, który jest reprezentantem wymiaru sprawiedliwości.

Poza wszystkim, obowiązują nas również wewnętrzne, korporacyjne akty ustalające, jakich zasad należy przestrzegać w wykonywaniu zawodu (w moim przypadku – zawodu adwokata). Za złamanie tych wewnętrznych przepisów grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, której nikt z nas nie chciałby ponosić za tak oczywistą rzecz jak to, kiedy założyć togę.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438