GDY FORMA MA ZNACZENIE

Tak, Moi Drodzy, forma ma znaczenie! I nie tylko latem na plaży ale też w codziennym życiu.
Kodeks cywilny (dalej: kc) przewiduje kilka form czynności prawnych (dla ułatwienia przyjmijmy dziś, że będzie to umowa):
→ dokumentowa = treść zawartej przez Ciebie umowy wyrażona jest w formie jakiegoś dokumentu, z którego wynika właśnie, na co się umówiłeś (może być to też nagranie video),
→ zwykła forma pisemna = umowa spisana na kartce papieru i podpisana przez obie strony,
→ akt notarialny = umowa zawarta przed notariuszem, spisana przez notariusza, odczytana i podpisana przez notariusza,
→ forma elektroniczna = tak, mamy XXI wiek, więc np. maile, z których można zrozumieć, jaka jest treść umowy, są ok,
→ forma pisemna z datą pewną = umowa zawarta w formie pisemnej, ale dodatkowo opatrzona urzędowym poświadczeniem, że została zawarta w określonym dniu,
→ forma pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym = umowa, pod którą notariusz potwierdza, że Ty to Ty.
I tak sobie można dowolnie wybierać formę umowy?
No nie zawsze.
Kc zastrzega, że są takie czynności prawne, które:
• dla swojej ważności muszą być zawarte w określonej formie – inaczej czynność taka jest NIEWŻNA! Np. do zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości – KONIECZNA jest forma aktu notarialnego, do zawarcia umowy najmu okazjonalnego – KONIECZNA jest forma pisemna.
• dla wywołania konkretnego skutku prawnego, wymagają zachowania konkretnej formy czynności prawnej – np. gdy zawierasz umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania – forma pisemna daje Ci możliwość dochodzenia od drugiej strony odszkodowania, jeżeli do sprzedaży nie dojdzie. Ale zawarcie tej samej umowy w formie aktu notarialnego da Ci dodatkowo możliwość dochodzenia przed sądem zawarcia umowy, na którą się umówiłeś.
• dla celów dowodowych wymagają zachowania konkretnej formy – np. umowa dostawy powinna być zawarta w formie pisemnej. Niedopilnowanie tej formy spowoduje, że w sądzie nie będziesz mógł przedstawić świadków, którzy potwierdzą, że zawarłeś umowę.
Jeżeli masz wątpliwości, czy zawierana przez Ciebie umowa ma właściwą formę, wujek google, kc czy szybka konsultacja z prawnikiem powinny je rozwiać.