Tło

DO CZEGO SŁUŻY PRAWO KARNE?

DO CZEGO SŁUŻY PRAWO KARNE?

Witam Cię ponownie w kolejnym tygodniu i kolejnym bloku tematycznym.

Tym razem będę chciała opowiedzieć Ci trochę o podstawach prawa karnego. Impulsem do tego jest ważna dyskusja na temat bardzo ważnej nowelizacji kodeksu karnego. Abyś może ciut lepiej rozumiał, o co w tej dyskusji chodzi, opowiem Ci o podstawach karnistyki. Nie będę Ci oczywiście narzucać swojego światopoglądu odnośnie do nowelizacji, ale może dzięki wiadomościom ode mnie, wypracujesz sobie swój pogląd na ten temat.

To zaczynajmy – do czego służy prawo karne?

Bazując na wiedzy powszechnej możesz odpowiedzieć, że: prawo karne służy do karania przestępców, zbrodniarzy i innych złych ludzi. Na pierwszy rzut oka tak jest.

Ale skąd wiedzieć czy ktoś jest przestępcą i czy popełnił przestępstwo? Ano właśnie. To zacznijmy od podstaw…

Prawo karne służy do karania sprawców czynów zabronionych. Czynem jest zachowanie człowieka, uzewnętrznione, pozostające pod kontrolą jego woli. Czyn jest czynem zabronionym, kiedy w czasie jego popełnienia, przewidziana jest za niego kara. Oczywiście ustawa, która przewiduje karę musi obowiązywać w momencie popełnienia takiego czynu.

Czy w takim razie można popełnić czyn zabroniony podczas snu? No nie, ponieważ jest to zachowanie zależne od Twojej woli.

A co jeżeli ktoś mnie zmusi do popełnienia czynu zabronionego?

Tu odpowiem jak każdy prawnik: to zależy. Dla oceny takiego kazusu potrzeba więcej danych, trzeba ocenić na ile sprawca mógł swoim zachowaniem kierować, czy mógł się sprzeciwić temu, kto go zmusza itd.

A czy dosłownie KAŻDY czyn zabroniony jest przestępstwem?

Nie, nie każdy. Jest w prawie takie pojęcie jak znikoma społeczna szkodliwość i właśnie ona jest tu clue całej sprawy. Czyn zabroniony nie będzie przestępstwem, gdy jego społeczna szkodliwość będzie znikoma. Jak ocenić stopień społecznej szkodliwości? Mówiąc bardzo ogólnie: sąd badając całokształt okoliczności oraz kierując się ustawowymi wytycznymi, w każdym przypadku ocenia ten czynnik bardzo indywidualnie. Ale o tym może innym razem.

Jeżeli mamy już wszystkie składowe, to dopiero możemy ferować, czy dane zachowanie człowieka jest przestępstwem czy nie.

Tło

Inne artykuły

  • DZIECKO TEŻ CZŁOWIEK I SWOJE PRAWA MA!

    Ano ma, bo chronią je nie tylko akty prawne statuujące prawa i wolności człowieka, ale również specjalne konwencje i ustawy dedykowane właśnie prawom i wolnościom dzieci.

  • MANDAT OD STRAŻY MIEJSKIEJ ZA JAZDĘ HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ 40 KM/H. CZY TO W OGÓLE LEGALNE?

    Jeżeli jechałaś hulajnogą elektryczną po chodniku i do tego z prędkością ok 30 – 40 km/h, to rzeczywiście straż miejska mogła „wlepić” Ci mandat.

  • CZY MÓJ BYŁY MĄŻ MOŻE NIE ZAJMOWAĆ SIĘ DZIEĆMI SKORO REGULARNIE PŁACI ALIMENTY?

    Z pewnością sąd, orzekając o sprawowaniu przez Was opieki nad dziećmi i wymiarze alimentów, przewidział w jakim wymiarze czasowym były mąż powinien utrzymywać z dziećmi kontakt, a dodatkowo orzekł o wysokości należnych alimentów.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438