Tło

PEŁNOMOCNICTWO - NA TO UCZULAM!

PEŁNOMOCNICTWO - NA TO UCZULAM!

Pełnomocnik czy obrońca? Adwokat / radca prawny czy „zwykły człowiek”? czy wiesz, na co zwrócić uwagę, żeby pełnomocnictwo było ważne i skuteczne? Czy zawsze możesz swobodnie wybierać, kto będzie Cię reprezentował?

Dziś będzie niezwykle życiowy temat, czyli pełnomocnictwo. Chciałabym Cię dziś uczulić na kilka bardzo ważnych kwestii związanych z tym zagadnieniem.

To tak:

🔸 Pełnomocnik czy obrońca?

W większości wypadków – pełnomocnik. Pełnomocnik, to Twój przedstawiciel działający na podstawie i w granicach uprawnień, jakie mu nadajesz. Obrońcą może być osoba, upoważniona do tego na podstawie szczególnych przepisów ustaw. Obrońcą może być adwokat lub radca prawny.

🔸 Kto może być pełnomocnikiem?

Co do zasady może nim zostać również „zwykły człowiek”, czyli taki, który nie wykonuje żadnego prawniczego zawodu. Do bycia takim pełnomocnikiem nie trzeba posiadać żadnych szczególnych umiejętności ani wiedzy.

🔸 Jaką treść ma mieć pełnomocnictwo?

Ogólnie z pełnomocnictwa powinno jasno wynikać, do czego upoważniasz swojego przedstawiciela. Podaj dane swoje i pełnomocnika, opisz do jakich czynności upoważniasz swojego przedstawiciela oraz na jak długo udzielasz tego upoważnienia.

🔸 Jaka forma?

W większości przypadków wystarcza forma pisemna (odręczna lub komputerowa i tylko własnoręcznie podpisana), ale gdy dla jakiejś czynności przewidziana jest szczególna forma, również w takiej formie należy przygotować pełnomocnictwo.

🔸 Czy zawsze możesz swobodnie wybierać pełnomocnika?

No nie zawsze W zwykłych sytuacjach życiowych oraz w sądzie w I instancji, masz pełny wybór, czy będzie to adwokat, radca prawny, prawnik czy „zwykły człowiek” (np. Twój sąsiad). Pamiętaj, że w przypadku niektórych spraw przed sądem II instancji może być konieczność sporządzenia i podpisania apelacji przez profesjonalistę (mówi o tym np. art. 446 kpk). Co więcej w przypadku składania skargi kasacyjnej do SN czy kasacji lub wniosku o wznowienie postępowania do NSA koniecznie musisz mieć swojego profesjonalnego pełnomocnika (tj. adwokata lub radcę prawnego).

🔸 Co jeśli urząd ma zastrzeżenia do pełnomocnika i pełnomocnictwa?

No niestety na to nie mamy wpływu. Z urzędami jest trochę tak, że każdy ciut inaczej rozumie te same przepisy i stąd potrafią powstawać problemy. Czy warto się kłócić z urzędnikiem? Najczęściej łatwiej jest jednak zmienić treść pełnomocnictwa niż iść na wojnę.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438