Tło

ROZWÓD VADEMECUM

ROZWÓD VADEMECUM

Witam Cię serdecznie! Ostatnio krótko wyjaśniałam Ci, czym jest separacja. Dziś idziemy krok dalej i bierzemy na tapetę rozwód.

Dziś znów naszymi bohaterami niech będą Anna i Jan Kowalscy.

To po kolei:

🔸 O podstawie do rozwodu będziemy mówić, gdy między Anną i Janem dojdzie do ZUPEŁNEGO i TRWAŁEGO rozkładu pożycia. Chodzi o to, że Anna i Jan nie tylko przestają do siebie cokolwiek czuć przestaje ich cokolwiek łączyć, ale też jest to stan stały i niezmienny w dłuższej perspektywie czasowej.

🔸 Sąd może nie orzec rozwodu, jeżeli ucierpi dobro małoletnich dzieci Anny i Jana.

🔸 Co do zasady sąd orzeka, który z małżonków ponosi winę za rozpad związku. Oczywiście, jeżeli Anna i Jan są zgodni, sąd może od tego odstąpić.

🔸 W polskim porządku prawnym, jeżeli Jan złoży pozew rozwodowy (a nie jest wyłącznie winny rozkładowi pożycia), to Anna nie może, jak w hollywoodzkich filmach powiedzieć, że nie da mu rozwodu! U nas o rozwodzie głównie decyduje sąd. Jan nie będzie więc musiał ganiać za Anną z papierami rozwodowymi i błagać ją, żeby je podpisała, albo spełniać jej warunków, by uzyskać upragniony podpis.

🔸 Orzekając o rozwodzie sąd decyduje o władzy rodzicielskiej – kto ją sprawuje, u kogo i w jakich proporcjach małoletnie dzieci będą mieszkać, jak będą wyglądały kontakty rodziców z dziećmi, w jakiej proporcji małżonkowie zobowiązani będą do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania ich dzieci (chodzi oczywiście o alimenty).

🔸 Podczas sprawy rozwodowej sąd może również dokonać podziału majątku wspólnego Anny i Jana.

🔸 Jeżeli Anna Nowak wychodząc za mąż przyjęła nazwisko męża i została Anną Kowalską, to, w ciągu 3 miesięcy od prawomocnego orzeczenia rozwodu, może złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chce wrócić do swojego panieńskiego nazwiska i znów być Anną Nowak.

🔸 Podczas orzekania rozwodu sąd, poza alimentami na dzieci, może orzec również alimenty np. dla Anny, jeżeli zaistnieją następujące okoliczności:

a. Anna małżonek nie zostanie uznana za wyłącznie winną + na skutek rozwodu Anna znajdzie się w niedostatku

LUB

b. Jan został uznany za wyłącznie winnego + na skutek rozwodu sytuacja materialna Anny ulegnie istotnemu pogorszeniu.

Tło

Inne artykuły

 • WALKA Z DYSKRYMINACJĄ W PRACY

  Witam Cię ponownie! Tak jak obiecałam ostatnio, dziś powiem Ci, co możesz zrobić, jeżeli czujesz, że jesteś ofiarą dyskryminacji w pracy. Najważniejsze jest to, że nie jesteś bezbronny.

 • DYSKRYMINACJA W PRACY - KIEDY WŁĄCZYĆ CZERWONE ŚWIATŁO?

  Dziś będzie o dyskryminacji. Nie wolno nikogo dyskryminować- to jasne. Ale czy wiesz, jak dyskryminację w pracy zdiagnozować?

 • MOBBING - O CO W TYM CHODZI?

  Witam Cię w kolejnym tygodniu!

  Zgłębiając dziś specyfikę prawa pracy chciałam Ci opowiedzieć trochę o mobbingu.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438