Tło

INTERCYZA - CZYLI WŁAŚCIWIE CO?

INTERCYZA - CZYLI WŁAŚCIWIE CO?

Intercyza, inaczej majątkowa umowa małżeńska, to kontrakt, który małżonkowie podpisują ustalając między sobą relacje majątkowe.

Wokół intercyzy nabudowało się sporo mitów, że podpisuje się ją, bo: „nie kochają się”, „nie ufają sobie”, „ona/on nie chce się dzielić”, „z góry zakładają, że się rozwiodą” itp. I do tego te spojrzenia pełne pogardy!

Oczywiście, jak to w życiu, może być w tym trochę racji, ale wiele par decyduje się na ten krok z zupełnie innych pobudek.

#1

Myśląc o podpisaniu intercyzy, musisz zastanowić się nad KSZTAŁTEM ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ. Pisałam o różnych opcjach w zeszłym tygodniu.

#2

Intercyzę można podpisać U NOTARIUSZA przed zawarciem związku małżeńskiego lub w czasie jego trwania.

Jak mówią sami notariusze, PRZED ZAWARCIEM MAŁŻEŃSTWA jest to minuta-osiem.

Jeżeli podpisujecie taką umowę W CZASIE TRWANIA MAŁŻEŃSTWA, musicie zastanowić się, co z majątkiem, który już macie. Podczas podpisywania umowy możecie pozostawić dotychczasowy majątek wspólny – majątkiem wspólnym lub, podczas podpisywania umowy, dokonać również podziału istniejącego już wspólnego majątku.

#3

Od podpisania umowy majątkowej W FORMIE AKTU NOTARIALNEGO zaczyna ona obowiązywać.

Oznacza to, że jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś wspólnikiem spółki osobowej wpisanej do KRS, DOKONAJ STOSOWNEGO WPISU w odpowiednim rejestrze.

Po drugie, pamiętaj, że na istnienie umowy majątkowej możesz się powoływać względem osób trzecich TYLKO, gdy POINFORMUJESZ te osoby o fakcie podpisania intercyzy i jej rodzaju. Jest to szczególnie ważne dla osób, które prowadzą własny biznes lub wykonują zawód obarczony dużym ryzykiem finansowym. Dzięki temu, że będziesz informować w życiu zawodowym i prywatnym o obowiązującej w Twoim małżeństwie intercyzie i jej zakresie, w razie problemów finansowych, długów, majątek należący do drugiego małżonka będzie chroniony.

#4

Na koniec, jak to mawiają prawnicy, umowy podpisuje się na czasy złe, a nie dobre. Znaczy to, że jeżeli „tfu-tfu” coś pójdzie nie tak jest szansa, że będzie Was to kosztowało mniej nerwów i dramatów.

Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

Tło

Inne artykuły

  • CZY UWAŻASZ NA TO, CO I JAK PISZESZ W INTERNECIE?

    Taka sytuacja:

    Pani X- celebrytka publikuje wideo, w którym wygłasza pewne „naukowe” tezy, powołuje się na badania naukowców, które następnie krytykują inni naukowcy.

  • JAK ZWRACAĆ SIĘ DO PRAWNIKA?

    Myślę, że każdego choć raz w życiu czeka spotkanie trzeciego stopnia z prawem i prawnikami.

    Skoro już wiesz, że prawnicy są różni, to pewnie nasunęło Ci się pytanie, jak do kogo się zwracać. Czy są w ogóle jakieś zasady? Czy może do wszystkich można mówić Proszę Pani / Pana?

  • ZROZUMIEĆ PRAWNIKA

    Pani Mecenas, a nie da się tego jakoś prościej wytłumaczyć?

    Takie pytania prawnicy często dostają i są one chyba nieuniknione.

    Mogłabym powiedzieć: „chciałaś/ chciałeś gadać z prawnikiem, to teraz masz za swoje. Taki mamy klimat i prościej się nie da. Koniec kropka”.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438