LEGALIZACJA PRACY OBYWATELI UKRAINY W POLSCE

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, w celu legalnego zatrudnienia obywatela Ukrainy, niezbędnym jest uzyskanie dla niego jeden z niżej wymienionych dokumentów:
1. oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy
2. zezwolenie na pracę.
W tej części artykułu opisana zostanie procedura uzyskania oświadczeniowa dla obywateli Ukrainy.
Jak wygląda procedura złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy?
Do wypełnionego oświadczenia należy zgromadzić następujące dane:
1. Dane pracodawcy;
2. Dane obywatela Ukrainy;
3. Oznaczenie pracy jaka ma zostać wykonywana;
4. Wysokość wynagrodzenia brutto;
5. Okres wykonywania pracy.
Jako załącznik oświadczenia, złożyć należy także następujące dokumenty:
1. ważny dowód osobisty lub ważny dokument podróży albo, jeżeli takiego dokumentu nie posiada i nie może go uzyskać, inny ważny dokument potwierdzający tożsamość – w przypadku gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna;
2. kopię wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek, a w przypadku gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania – kopię innego ważnego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość; natomiast jeżeli cudzoziemiec nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca;
3. potwierdzenie dokonania wpłaty za wpis do ewidencji oświadczeń w wysokości 30 zł.
Wypełnione oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu wpisu do ewidencji oświadczeń pracodawca składa do właściwego urzędu pracy ze względu na siedzibę przedsięborstwa, jest to możliwe także elektronicznie poprzez platformę www.praca.gov.pl.
Powiatowy Urząd Pracy w termie 7 dni od złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy obcokrajowcowi ma obowiązek dokonania wpisu do ewidencji lub poinformowania o odmowie dokonania wpisu, chyba że niezbędne jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. W takim wypadku termin ulega przedłużeniu o kolejne 30 dni.
Przez jaki okres obywatel Ukrainy może legalnie wykonywać pracę na mocy oświadczenia pracodawcy o powierzeniu wykonywania pracy?
Zgodnie z informacjami na stronie rządowej, maksymalny okres wykonywania pracy przez obywatela Ukrainy nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Wskazany 6-cio miesięczny okest jest niezależny od liczby pracodawców powierzających pracę na podstawie oświadczenia.
Czy po wpisie do ewidencji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy jest możliwa zmiana pracodawcy?
Odpowiedź jest twierdząca, należy jednak pamiętać, że kolejny pracodawca jest zobowiązany uzyskać dla obywatela Ukrainy nowy wpis oświadczenia o powierzeniu pracy w ewidencji prowadzonej przez urząd pracy zgodnie ze wskazaną wyżej procedurą.
Powyższy wpis został opracowany na dzień 03.03.2022 – należy na bieżąco śledzić przepisy na stronach rządowych, w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w kraju i za granicą.