Tło

DAROWIZNA - CO? JAK? ILE? DLACZEGO?

DAROWIZNA - CO? JAK? ILE? DLACZEGO?

Pewnie kojarzysz nie tak dawną historię wiceministra, który w prezencie ślubnym dostał traktor wart ok. 1,5 mln złotych.

Czy mógł być to prezent ślubny? Co wiceminister powinien był zrobić z takim prezentem? Komu pod żadnym pozorem nie można dawać lub proponować prezentów o znacznej wartości?

Dziś zaczynam kolejny cykl i opowiem Ci trochę o darowiznach i prezentach. Kiedy można je dawać i dostawać? Kiedy jest to surowo zabronione? Co zrobić, gdy darowiznę dostaniesz?

Oczywiście całego tematu nie wyczerpię dziś ani jutro, ale w kilku kolejnych wpisach postaram się podać Ci chociaż najważniejsze zasady.

Ruszajmy!

Darowizną jest nieodpłatne przekazanie jakiegoś składnika majątku (np. pieniądze, biżuteria, mieszkanie, działka, samochód, papiery wartościowe) danej osobie. Chodzi o to, że jeżeli dziadek Adam chce przekazać ukochanej wnuczce Ewie swój samochód, to nie oczekuje, że Ewa za otrzymany prezent mu zapłaci lub będzie się nim opiekować do końca życia. Adam robi to bezinteresownie. Super! To już wiemy!

Ale co dalej? Czy muszą spisać jakąś umowę? Czy z taką umową coś się dalej robi?

W przypadku rzeczy znacznej wartości, np. samochodu, konieczne jest sporządzenie umowy darowizny.

W umowie dziadek i wnuczka muszą podać: dane Adama (który daje darowiznę) i Ewy (która darowiznę przyjmuje), oznaczyć samochód (np. podać markę, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny) oraz przybliżoną jego wartość. Następnie darowiznę Ewa zgłasza do Urzędu Skarbowego na druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny.

Dlaczego tak?

Dlatego, że:

1. zakładam, że nowy samochód Ewy nie jest rzęchem i ma jeszcze jakąś wartość,

2. są trzy grupy podatkowe, dla których obowiązują różne wartości darowizn zwolnionych od podatku.

Co do zasady podatek od spadków i darowizn wynosi od 3% do aż 20% wartości danej darowizny. Podatnicy są podzieleni na 3 grupy podatkowe i dla każdej z nich jest przewidziana inna kwota wolna od podatku:

1. grupa I – 9 637 złotych

2. grupa II – 7 276 złotych

3. grupa III – 4 902 złotych

Jest jeszcze magiczna grupa „0”, ale o niej następnym razem.

Tło

Inne artykuły

  • NIEALIMENTACJA I CO DALEJ?

    Czy da się „na siłę” ściągać alimenty? Co robić, gdy osoba zobowiązana do płacenia alimentów unika wywiązywania się ze swoich obowiązków?

  • CZY OŚWIADCZENIA WKLEJANE NA FACEBOOKU MAJĄ SENS?

    „W związku ze zmianą polityki Facebooka (Meta), nie zezwalam na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów z przeszłości i przyszłych…” – znasz te łańcuszki i tak jak ja zastanawiasz się, po co ludzie to wklejają na swoje walle?

  • O ROZDZIELNOŚCI MAJĄTKOWEJ W KRÓTKICH SŁOWACH

    Wybór majątkowego ustroju małżeńskiego jest mega ważną decyzją w każdym małżeństwie. Oczywiście można się nad tym nie zastanawiać i brać, co daje ustawodawca „z automatu” – czyli wspólność majątkową.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438