Tło

"ZADATEK JEST BEZZWROTNY."

Karolina, właścicielka szkoły tańca Dance, ma problem, bo klienci zapisują się na zajęcia, zajmują miejsce w grupie, a potem nie opłacają karnetu i rezygnują. Karolina chciałaby się jakoś zabezpieczyć.

Czy bezzwrotny zadatek będzie dobrym rozwiązaniem?

Sprawdź, czy stosowanie bezzwrotnego zadatku jest legalne i nie popełniaj błędów!

Rozumiem Karolinę i próby zabezpieczania się przed niesłownymi klientami. Nie jest żadną nowością w branży fitness, tanecznej i w ogóle szeroko pojętej branży usługowej szukanie rozwiązań, żeby wychodzić na swoje i nie mieć pustych przebiegów.

W końcu dla przedsiębiorcy takiego jak Karolina rezerwacja miejsca w grupie, które potem nie przekłada się na udział klienta w kursie to podwójny problem: po pierwsze Karolina ma pustki w grupie, a po drugie musiała odmówić klientom, którzy być może uczestniczyliby w całym kursie, a być może drugi raz już nie przyjdą.

Dlatego Karolina właśnie pomyślała o bezzwrotnym zadatku. Jest to przecież dość powszechna praktyka w branży tanecznej.

Tylko czy jest to zgodne z prawem?

Zadatek to forma zabezpieczenia wykonania umowy. Ponieważ został przewidziany wprost w kodeksie cywilnym, to nie może być przecież niezgodny z prawem!

I rzeczywiście tak jest, bo zadatek w wersji z kodeksu cywilnego jest zupełnie ok.

Ale tylko taka wersja wprost przepisana z kodeksu jest ok. każda modyfikacja niesie za sobą ryzyko uznania postanowienia za klauzulę abuzywną.

Jeżeli Karolina zdecydowałaby się na modyfikację przepisu kodeksowego i zastosowanie w swoim regulaminie bezzwrotnego zadatku, to niestety takie postanowienie konsekwentnie uznawane jest przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za klauzulę abuzywną (np. w wyroku o sygnaturze XVII AmC 10986/12 czy XVII AmC 93/05).

W rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez UOKiK postanowienia umowne dotyczące zatrzymywania zadatku czy zaliczki znajdują się m.in. pod numerami: 1440, 1557, 1250 czy 1249.

Czyli, bezzwrotnym zadatkom i bezzwrotnym zaliczkom w umowach z konsumentami mówimy NIE!

Pamiętaj, że stosując w swoim regulaminie klauzule abuzywne narażasz się na postępowanie przed UOKiK, postępowanie sądowe oraz nałożenie na Ciebie kary w wysokości do 10% obrotu osiągniętego przez Twoją szkołę w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary!

Tło

Inne artykuły

  • REKLAMACJA OBOZU TANECZNEGO - CO WARTO WIEDZIEĆ?

    Jak sobie z tym radzić i czego się spodziewać?

  • JAK ZORGANIZOWAĆ OBÓZ ZIMOWY LUB PÓŁKOLONIE?

    Organizując obóz, czy półkolonie musisz pomyśleć o wielu rzeczach.

  • KTO? KOGO? KIEDY? GDZIE? - STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

    Standardy Ochrony Małoletnich, czyli Ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym narzuciła Tobie, jako przedsiębiorcy oraz Twoim pracownikom dodatkowe obowiązki.

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438