UWAŻAJ NA 3 KLAUZULE NIEDOZWOLONE!
3 klauzule niedozwolone, które stosujesz w swojej szkole lub zastanawiasz się nad ich wprowadzeniem do regulaminu:
Szkoła ma prawo do zmiany terminów zajęć.
Postanowienie to zostało uznane za klauzulę niedozwoloną, ponieważ przewiduje jednostronne uprawnienie szkoły do zmiany terminów zajęć. A Ty, biedny konsumencie, masz się po prostu do tego dostosować. I kropka.
Co w tym tak rażąco niekorzystnego dla konsumenta?
Ano to, że Twój klient, wybierając np. kurs salsy solo odbywający się w piątki w godzinach 17:00 – 18:00, wybrał go nie tylko ze względu na sympatię do Twojej szkoły, czy stylu tanecznego, ale również dlatego, że pasuje mu akurat ten termin, a nie żaden inny. Z tego też powodu przyjmuje się, że termin zajęć jest jedną z istotnych cech tego świadczenia. Wprowadzenie do umowy Twojego jednostronnego prawa do zmiany terminu zajęć, bez żadnego pola manewru dla klienta sprawia właśnie, że takie postanowienie staje się klauzulą niedozwoloną. (por. wyr. SOKiK z dnia 27 marca 2006 r., sygn. XVII AmC 72/05).
Za opóźnienie w opłaceniu kursu naliczana jest kara umowna w wysokości 5% wartości pojedynczych zajęć za każdy dzień zwłoki.
Postanowienia tego typu uznawane są konsekwentnie za zbyt uciążliwe sankcje dla klienta- konsumenta. Chodzi o to, że w porównaniu z odsetkami ustawowymi 5% wartości danego świadczenia, to dużo w porównaniu z wysokością odsetek ustawowych liczonych w skali roku. I to dało m. in. Sądowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyroku z dnia 1 marca 2007 r., sygn. XVII AmC 12/06, podstawę do uznania podobnego postanowienia za klauzulę niedozwoloną.
Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni.
To postanowienie, do którego konsekwentnie wracam i konsekwentnie znajduję je w regulaminach. Zasada jest taka – jeżeli ze specyfiki danego miejsca/ usługi wynika, że klient musi skorzystać z szatni wskazanej mu przez przedsiębiorcę, to przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za rzeczy w tej szatni pozostawione (por. im.in. wyrok SOKiK z dnia 12 września 2017r., sygn. XVII AmC 1216/16).