UMOWA ZAWIERANA NA ODLEGŁOŚĆ
Nie ma co się oszukiwać – w dobie załatwiania niemal wszystkiego przez Internet również Twoja szkoła tańca stara się nadążyć za codziennością i być bardziej online. Dlatego też decydujesz się na system do przyjmowania zapisów i opłacania karnetów przez Internet.
I bardzo dobrze! Bo kto nie idzie to przodu, ten się cofa!
Jak zapewne pamiętasz, od początku 2023 roku obowiązuje ustawa o prawach konsumenta w zmienionej treści. Zgodnie z treścią tej ustawy – umową zawartą na odległość jest taka umowa, która zawierana jest w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności obu jej stron, z wykorzystaniem min. 1 środka porozumiewania się na odległość (zakładka stronie www, platforma do zapisów na zajęcia).
Jeżeli korzystasz z takiej formy zawierania z klientami umów, wtedy pamiętaj o poinformowaniu o:
1. głównych cechach wybranych przez klienta zajęć,
2. sposobie kontaktowania się,
3. swoich danych rejestrowych (dokładne dane z CEIDG albo KRS),
4. adresie Twojej szkoły, adresie e-mail, numerze telefonu (mogą być tu też „namiary” na formularz kontaktowy ze strony www),
5. adresie do składania reklamacji,
6. łącznej cenie,
7. sposobie i terminie zapłaty za wybrane przez klienta zajęcia,
8. sposobie i terminie wykonania Twojej usługi w postaci zajęć tanecznych,
9. procedurze rozpatrywania reklamacji,
10. sposobie i terminie wykonania prawa klienta do odstąpienia od umowy i ewentualnych wyłączeń i ograniczeń tego uprawnienia,
11. Twojej odpowiedzialności za niezgodność usługi z umową,
12. kodeksie dobrych praktyk,
13. czasie trwania umowy i czasie trwania zobowiązań Twoich oraz Twojego klienta,
14. możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń.
Powyższe informacje najłatwiej zapisać oczywiście w Regulaminie, który spełni rolę umowy! Wszystkie te informacje przekazuj w formie papierowej, a za wyraźną zgodą klienta – w innej, która zapewnia trwałość zapisu. Dokument umowy musisz wydać klientowi! Może być on zastąpiony potwierdzeniem jej zawarcia – i znowu – w formie papierowej albo zapisane na innym trwałym nośniku.