PARAFKA CZY PODPIS - JAK SKUTECZNIE PODPISYWAĆ UMOWY?
Temat zawierania umów to coś, co wraca do mnie jak bumerang. W sumie nie ma się czemu dziwić – ja jestem prawnikiem, specem w dziedzinie umów, Ty jesteś przedsiębiorcą prowadzącym szkołę tańca, klub fitness i najzwyczajniej w świecie masz inne rzeczy na głowie.
Jak więc podpisywać umowy, żeby były ważne i dla Ciebie bezpieczne? Czy parafować każdą stronę? Czy podpisywać się tylko na końcu? Czy podpis powinien być czytelny czy parafka na końcu wystarczy?
Treść umowy to jedno, ale drugie to podpis, który daje przecież pewność, że to, na co się umawiasz, będzie mogło być egzekwowane.
Zacznijmy od początku, czyli różnicy między podpisem a parafką.
Podpis – to znak graficzny związany z nazwiskiem danej osoby, umożliwiający identyfikację tej osoby.
Parafka – znak graficzny, specyficzny dla danej osoby, mogą być to inicjały, pierwsze litery imienia lub nazwiska, możemy ją nazwać też podpisem nieczytelnym.
O ile podpis jest pojęciem prawnie zdefiniowanym, o tyle parafka już nie.
Jak podpisywać umowy, żeby były dla Ciebie bezpieczne?
Najlepiej czytelnym podpisem, żebyś w razie sporu mógł udowodnić klientowi, że zawarł z Tobą umowę o określonej treści. Wszelkiego rodzaju nieczytelne kombinacje liter, znaków i linii stanowią dla Ciebie potencjalny problem dowodowy.
Czy parafować każdą stronę?
Jest to dobra praktyka, bo „zabezpiecza” obie strony przed ewentualnymi, niekontrolowanymi modyfikacjami i podmiankami stron umowy. Pominięcie tego elementu, nie wpłynie jednak na ważność umowy, także pozostawiam to do Twojej decyzji.