ODPOWIEDZIALNOŚĆ SZKOŁY TAŃCA ZA RZECZY POZOSTAWIONE W SZATNI
„Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni”, to napis pojawiający się w wielu szatniach i jeden z kluczowych punktów regulaminów wielu obiektów sportowych.
Wszyscy go mają, to Ty też?
Jeżeli tak jest, albo Cię kusi, to proszę przeczytaj uważnie dzisiejszy wpis i zastanów się jeszcze dwa
razy!
UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) zajmował się już takimi sprawami i, niestety, ograniczenie odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni, zostało zakwalifikowane, jako klauzula niedozwolona, zwana też abuzywną.
Dlaczego?
Ano dlatego, że gdy sama / sam przychodzisz do miejsca, z którego charakteru wynika konieczność pozostawienia odzieży wierzchniej lub zmienienia butów, to w sposób dorozumiany zawierasz z przedsiębiorcą prowadzącym takie miejsce umowę przechowania, które zostawiasz w szatni. Do zawarcia takiej umowy nie jest potrzebne podpisywanie jakiegokolwiek dokumentu!
A co z rzeczami wartościowymi? Czy jako właściciel szkoły tańca możesz nie ponosić za nie odpowiedzialności?
Powiem tak: wartość czy wartościowość rzeczy zostawionych w szatni w żaden sposób nie zmienia zakresu Twojej odpowiedzialności. To po pierwsze. Po drugie, to w jaki sposób zamierzasz zmierzyć „wartościowość” przedmiotów zostawianych przez uczestników zajęć?
No właśnie… Oczywiście nikt nie zabroni Ci prosić klientów, by zabierali wartościowe rzeczy na salę. To rozwiązanie, które może zdjąć Ci trochę ciężaru z barków, ale nie zdejmuje z Ciebie odpowiedzialności za powierzone przez klientów rzeczy.
Klientce, gdy była na zajęciach, zginęła pozostawiona w szatni torebka. Co teraz?
Po pierwsze, jak już ustaliliśmy, niezależnie od zapisów w regulaminach czy karteczek porozwieszanych wszem i wobec, ponosisz odpowiedzialność za to zdarzenie. Po drugie, klientka będzie mogła wystąpić do Ciebie o odszkodowanie na podstawie kodeksu cywilnego. Jak wysokie może być takie odszkodowanie? Modelowo, powinna być to równowartość takiej zaginionej / ukradzionej torebki.
Czy coś możesz zrobić, żeby się jednak zabezpieczyć?
Oczywiście, są specjalne, dedykowane ubezpieczenia, ale o nich więcej powiem innym razem.