Tło

OCHRONA PRAW AUTORSKICH

Każda działalność artystyczna związana jest z tworzeniem czegoś. W końcu taka rola artysty, choreografa, tancerza, instruktora, reżysera.

Zarówno Twoja choreografia jak i cały spektakl taneczny mogą stanowić dzieło w rozumieniu prawa autorskiego, a tym samym podlegać ochronie. Warunek jest taki, że Twoje dzieło musi mieć cechy indywidualne, twórcze. Wystawienie cudzej choreografii, tylko w innych strojach, nie tworzy z niej nowego dzieła, natomiast wykorzystanie muzyki z tej choreografii (bo np. była fajnie zmontowana) do stworzenia czegoś zupełnie nowego już tak*.

*Na marginesie, pamiętaj, że cudzej muzyki nie możesz sobie dowolnie używać bez porozumienia z twórcą lub organizacją, która go chroni!

Ochrona praw autorskich w Polsce:

🔸 Nie mamy żadnego rejestru utworów / twórców / dzieł chronionych.

🔸 Nie ma znaczenia, czy przy swoim utworze postawisz znaczek © lub ®

🔸 Mamy kilka zajmujących się zbiorowym zarządzaniem prawami autorskimi (np. ZAIKS czy STOART), ale również do nich nie musisz się zgłaszać, aby chronić swoje dzieło.

🔸 Utwór podlega ochronie już z samej definicji i z mocy samego prawa, bez dopełniania żadnych dodatkowych formalności. Często w regulaminach szkół tańca pojawiają się zastrzeżenia dotyczące praw autorskich – nie są one konieczne, ale nie zaszkodzą.

A międzynarodowo?

Pewnie, nie ma co się ograniczać!

🔸 Jest specjalny międzynarodowy akt – Konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych, która wyznacza zasady międzynarodowej ochrony dzieł.

🔸 Konwencja obowiązuje we wszystkich państwach, które ją podpisały.

🔸 Utwór chroniony jest przez prawo państwa, w którym został po raz pierwszy wystawiony / Twoje prawo ojczyste, jeżeli jeszcze go nie wystawiłeś / prawo państwa, w którym obowiązuje najkrótszy okres ochrony, jeżeli jednocześnie pokazujesz swoją choreografię w kilku państwach.

🔸 Dzięki konwencji, nie musisz nigdzie rejestrować swojego utworu.

🔸 W niektórych krajach, np. w USA, w Niemczech, są rejestry utworów, ale taka rejestracja ma tylko charakter dowodowy. W żaden sposób nie wpływa to na ochronę praw twórcy.

Tło

Inne artykuły

  • "ZADATEK JEST BEZZWROTNY."

    Karolina, właścicielka szkoły tańca Dance, ma problem, bo klienci zapisują się na zajęcia, zajmują miejsce w grupie, a potem nie opłacają karnetu i rezygnują. Karolina chciałaby się jakoś zabezpieczyć.

  • ROZCHOROWAŁAM SIĘ I NIE MOGĘ POPROWADZIĆ ZAJĘĆ. CO TERAZ?

    Rozchorowałam się i nie mogę poprowadzić zajęć. Pani Mecenas, czy mogę przysłać zastępstwo?

  • UWAGA! NOWY OBOWIĄZEK SZKÓŁ TAŃCA! CZY WDROŻYŁEŚ JUŻ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH?

    Czy wiesz, że zgodnie z wprowadzoną w lutym tzw. ustawą Kamilka MASZ OBOWIĄZEK WDROŻYĆ w swoim studio (jeśli przychodzą na zajęcia dzieci i młodzież) tzw. STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH?

Tło

Napisz do nas

Potrzebujesz szybko i zdalnie skonsultować swój problem?
Skorzystaj z porady prawnej online za pomocą naszego formularza kontaktowego.
Po wysłaniu zapytania dostaniesz w odpowiedzi zwrotnej informację z wyceną usługi prawnej.

*pola wymagane

Kancelaria Adwokacka Monika Cichocka

spotkania z Klientami odbywają się pod adresem: 
ul. Towarowa 35 lok. 50
(II piętro, wejście od ulicy Wolskiej),
00-869 Warszawa

NIP: 5272592879

nr konta: mBank:
88 1140 2004 0000 3302 7712 7438